Bibliotēka akmeņlauztuves vietā – unikāls DnA_Design and Architecture projekts
Cilvēka industriālā darbība bieži vien rada neatgriezenisku kaitējumu videi, atstājot uz mūsu planētas dziļas rētas. Ķīnas Čžeczjan provinces administrācija nolēma labot iepriekš pieļautās kļūdas, uzsākot apjomīgu projektu, lai pārvērstu pamestas akmeņlauztuves par vietējiem apskates objektiem. Pateicoties studijas DnA_Design and Architecture paveiktajam darbam, trīs raktuvju vietas tika pārveidotas unikālos kultūras objektos un vēl dažas ir plānošanas stadijā.
Cziņjuņ apgabala ekonomika ir lielākoties balstīta uz akmens ieguvi, jo neauglīgā augsne īsti neļāva attīstīt lauksaimniecību. 1000 gadu laikā tur izveidojās vairāk nekā 3000 pamestu raktuvju, kas degradēja apkārtējo vidi. Tad vietējā valdība sāka apjomīgu vides atjaunošanas projektu. Sākotnēji tukšās akmens bedrēs bija domāts izbūvēt budistu templi vai modernu viesnīcu, tomēr Pekinas studija DnA_Design and Architecture arhitekta Sjuj Tjaņtjaņ vadībā piedāvāja savu risinājumu.
Cziņjuņa senatnes artefaktu bagātīgā vēsture, jo īpaši klinšu uzraksti, palīdzēja arhitektiem maksimāli akcentēt jau pastāvošu raktuvju raksturu, izvairoties no pārmērīgas iejaukšanās, kas ir raksturīga daudziem populāriem apskates objektiem. Mērķis bija “izārstēt” dabu, un pie reizes atgriezt vietējiem iedzīvotājiem pamestās ieguves vietas jaunā veidolā, ar jaunām funkcijām.
Deviņu akmeņlauztuvju telpiskā transformācija tiek īstenota, ievērojot to atšķirīgās formas un individuālo zīmējumu, kas tika izveidots roku darba rezultātā. Projekts apvieno sevī daudzus aspektus: ainavas plānošanu, interjera dizainu, mākslinieciskās instalācijas, kā arī sociālo plānošanu, kas ir saistīta ar lauku apvidus ekonomikas atgūšanos.
Pirmais karjers zem nosaukuma Quarry 8 pārtapa par publisku bibliotēku. Telpu veido dažāda augstuma akmens platformas, uz kurām atrodas plaukti ar grāmatām, kuras var pētīt, kā arī praktizēt kaligrāfiju. Nākotnē šeit ir plānots izveidot pieeju e-bibliotēkai. Līdzās grāmatu plauktiem no ārpasaules tika atgādāti tērauda norobežojumi un bambusa margas. Pa betona kāpnēm var pārvietoties starp 12 līmeņiem līdz sasniegt to augstāko. Šāds izkārtojums simbolizē cilvēku, kas tiecas pēc zināšanām. Šim objektam piemīt īpaša konotācija, kuru zina katrs vietējais skolēns – tas ir ceļš caur Zināšanu Kalnu (Šušaņa).
Otrā akmeņlauztuve – Quarry 9, ir pārvērsta par priekšnesumu platformu. Tika pamanīts, ka telpai piemīt neparastas akustiskās īpašības, pateicoties sienām, kas virzienā uz augšu savelkas arvien ciešāk kopā. Šo efektu pastiprina īpašs grīdas segums un sānu norobežojumu paneļi. Bija nepieciešams vien uzstādīt plakanu akmens skatuvi un skatītāju zonu, kuras perimetru norobežo apmales. Lietus sezonā šeit uzkrājas ūdens, kurā var vērot ainavas atspulgu. Veiksmīgi izveidotais mākslīgais apgaismojums rada svinīgu noskaņu, akcentējot telpiskās īpašības un sienu teksturēto zīmējumu. Šī vieta ir piemērota lekcijām, izrādēm vai tradicionālās vudžu operas iestudējumiem, kas ir izplatīta tikai šajā reģionā.
Quarry 10 – trešā transformētā telpa, ir vieta, kur tiek demonstrēts akmens ieguves process. Apmeklētājiem ir iespēja iepazīt pielietotās tehnoloģijas un akmeņkaļu darba apstākļus. Turpinot vietējās ainavas restaurācijas procesu, ir plānots papildināt šo daiļo maršrutu ar vēl sešiem objektiem. Uz ceļa, kas iet no kaimiņu ciemata gar raktuvēm, ir paredzēts uzbūvēt informācijas centru.
Šodien Cziņjuņ apgabala 18 ciematos dzīvo vairāk nekā 400 000 cilvēku. Raktuves atrodas to tiešajā tuvumā, tās ir daļa no šo ciematu vēstures. Pateicoties šādiem un līdzīgiem projektiem, kas paplašina arhitektūras robežas un ņem vērā vietas garu, cilvēka industriālās darbības sekas kļūst par sākumpunktu ilgtspējīgai nākotnei, kas piedāvā vietējiem iedzīvotājiem jaunu attīstības perspektīvu.
Tag:arhitektūra, bibliotēka, dizains, raktuves