Ciemos pie dizaina – Alvara un Aino Alto māja un studija
Alvars Alto ir viens no Skandināvijas dizaina un ziemeļu modernisma spilgtākajiem pamatlicējiem, kas nevis akli sekoja funkcionālisma kanoniem, bet attīstīja pats savu dizaina valodu, kurā modernisms sapludināts ar dabas formām un unikālu ekspresiju. Alto ģimenes māja, kuru viņš radīja kopā ar savu sievu arhitekti Aino Alto, kalpoja par platformu dizaina eksperimentiem, kas vēlāk kļuva par daļu no Alto unikālā rokraksta.
1934. gadā Alvars un Aino iegādājās zemesgabalu ainaviskā Munkiniemi apkārtnē Helsinku tuvumā, un jau 1936. gadā divstāvu ģimenes māja, kas apvienota arī ar pāra arhitektūras studiju, tika pabeigta. Dzīvojamo un darba telpu apvienošana raksturīga lielākajai daļai Alto radīto privātmāju. Abas funkcijas skaidri nošķirtas jau ēkas eksterjerā – biroja spārna apjoms ir gaišs un viegls, savukārt rezidences privātās telpas ieskauj tumšs koka latojums. Konceptuālais dalījums turpinās arī interjerā. Dzīvojamajā daļā ir daudz koka, kas, papildināts ar tekstilu, tapetēm un džutas paneļiem, rada mājīgu atmosfēru. Askētiskāka vide ir studijā, kur dominē ķieģeļi un vienkāršs apmetums.
Striktās modernisma formas mīkstina Alto tik raksturīgie dabas elementi. Pret ielu noslēgto fasādi atdzīvina vīteņaugi, uz ieeju ved plēsto akmens plākšņu celiņš. Visas mājas telpas savienotas ar pagalma dārzu, kas kopā ar terasēm veido harmonisku pāreju starp iekštelpām un ārtelpu. Turklāt mērogā plati pirmā stāva logi piepildina viesistabu ar dāsnu saules gaismu.
“Es jums saku: ir daudz vieglāk uzbūvēt operas namu vai pilsētas centru nekā uzbūvēt privātmāju,”
teica Alto
Alto vienmēr pievērsa uzmanību detaļām un dievināja asprātīgus dizaina risinājumus. Piemēram, lai pārvarētu dzīvojamās istabas un biroja gaiteņu grīdas līmeņa atšķirības, arhitektu pāris izveidoja nevis kāpnes, bet novietoja tur vienkāršu koka solu, uz kura varēja arī piesēst. Šādas cilvēciskas detaļas atklāj arhitektu vēlmi radīt patiesi humānu un funkcionālu vidi. “Es jums saku: ir daudz vieglāk uzbūvēt operas namu vai pilsētas centru nekā uzbūvēt privātmāju,” teicis Alto. Viņa nams Helsinkos ļauj izprast ne vien arhitekta idejas, bet arī personību – jo mūsu mājas ir arī mūsu dvēseles spogulis.
Teksts: Paula Gāgane
www.alvaraalto.fi