GorkoVenko. Dizains saplūst ar mākslu
Viens no virzieniem, kurā attīstās produktu dizains, ir dizaina un mākslas saplūšana. Dizainā aizvien lielāku nozīmi gūst dabiski materiāli un roku darbs. Šādiem dizaina objektiem piemīt tā individualitāte un spēja raisīt emocijas, ko meklē kolekcionāri. Dizainam un mākslai tuvinoties, rodas jautājums – kur sākas dizains un beidzas māksla? Vai starp šīm disciplīnām vispār var (un vajag) novilkt robežu?
Krievu interjera un produktu dizainera Grigorija Gorkovenko profesionālā attīstība ir virzījusies pretim mākslai, tomēr saglabājot arī funkcionalitātes aspektu. Sākotnēji GorkoVenko interjera dizaina studija RIM specializējās interjera dizainā ar mērķi radīt neparastus risinājumus. Laikam ejot, studija uzkrāja pieredzi unikālu mēbeļu, apgaismojuma un dekoratīvo objektu dizainā. Tiem bija raksturīgas asimetriskas, ģeometriskas līnijas, neregulāras formas, spoža apdare, pulētas virsmas un asi leņķi. Šie objekti tika pozicionēti kā biroja vides elementi. Pamazām, veidojot personīgo zīmolu GorkoVenko, produktu dizains kļuva par dizainera galveno specializāciju un mainījās arī viņa darbu stilistiskās iezīmes, forma, filozofija un vīzija. Gludās, glancētās formas GorkoVenko aizstāja ar bagātīgu tekstūru un dabisku materiālu. Dizaina elementi ieguva pavisam jaunu elpu, pārvēršot katru objektu mākslas darbā un turpinot akcentēt tā unikalitāti. GorkoVenko dizainu raksturo vārdu salikums “nopietnā jautrība” – tajā savijas skumjas un smiekli, smagnējība un vieglums, trauksmainība un miers. Savos darbos autors pārinterpretē krievu vēsturiskās kultūras tēlus, piešķirot tiem jaunu elpu. Apvienojot vēsturiskus elementus un jaunākās dizaina tendences, GorkoVenko dizainā izpaužas spilgts autora rokraksts. Dizaina objektu izgatavošanā tiek izmantoti tikai dabiski materiāli, tādi kā koks, keramika, dažādi metāli, betons, ģipsis un citi.
Zīmola GorkoVenko dizains ir ieguvis balvas visā pasaulē. Piemēram, gaismeklis “MIS CROSS” saņēmis RED DOT balvu 2018. gadā un dizaina objekts “BUSA” RED DOT apbalvošanā saņēma augstāko novērtējumu 2019. gadā.
1. Gaismeklis MIS-CROSS ir radīts, iedvesmojoties no slāvu kultūrā nozīmīgā matrjoškas tēla. Lampa ir izgatavota no dabīgiem materiāliem keramikas liešanas tehnikā un papildināta ar metāla pārklājumu. Krusta formas griezumi uz objekta virsmas ļauj gaismai piepildīt telpu ar mistiskām formām un gaismas spēlēm.
2. EMPEROR ir iespaidīgs masīvkoka krēsls, kura virsmu rotā zvīņveida faktūra. Tā veidolu caurvij roku darbam raksturīga silta enerģija. Krēsla dizainā apvienota eleganta, taču masīva forma, līniju brīvība un zināma brutalitāte. Skulpturālais krēsls rada unikālu atmosfēru jebkurā telpā, piešķirot tai eklektisku raksturu.
3. Gaismas ķermenis MEDUZA ir moduļa lampa, kas sastāv no saliktiem gaismas konusiem. Moduļu sistēmas augstumu var mainīt, ļaujot gaismeklim MEDUZA kļūt par gaismas kolonnu un piepildīt telpu ar mainīgiem, klusinātas intensitātes gaismas efektiem. Šo lampu grupa kopumā rada ilūziju par noslēpumainas gaismas pielietu jūras dzelmi.
4. SHURA ir betona dizaina priekšmets. Objekta izsmalcinātas formas mijiedarbojas ar matrjoškas tēlu, piešķirot skulptūrai vieglumu un komisku raksturu. Skulptūra SHURA ar ar savu savdabīgo formu jebkurā telpā rada unikālu atmosfēru, turklāt betona materialitāte tai piešķir monolītu, piezemētu raksturu.
Pats autors uzskata, ka skaistums rada skaistumu. Lai padarītu apkārtējo pasauli skaistāku, viņš ir centies dizainu pārvērst mākslā – tādā, ar kuru pats vēlētos dzīvot kopā.