Jauna dizaina lapaspuse Parīzes vēstures muzejā
Pēc četru gadu pārtraukuma un apjomīgas rekonstrukcijas, savu darbu atsāka Parīzes vēstures muzejs Musée Carnavalet — Histoire de Paris. Kopā ar citiem speciālistiem muzeja telpu reorganizācijas procesā piedalījās arī izslavētās Snøhetta studijas dizaineri.
Pirms rekonstrukcijas Carnavalet muzejs ik gadu uzņēma ap 400 000 apmeklētāju. Nelielās telpās knapi ietilpa 625 000 eksponātu kopā ar visiem Parīzes vēstures interesentiem, bet pati ekspozīcija bija morāli novecojusi. Starptautiskai speciālistu komandai no franču arhitektūras biroja Chatillon Architectes, NC Agency un norvēģu dizaina studijas Snøhetta tika uzstādīts mērķis – piešķirt ekspozīcijai jaunu elpu, vienlaicīgi saglabājot muzeja garu un tā oriģinālās iezīmes.
Līdzās fasāžu, jumtu un interjera – parketa, sienu rakstu, durvju aiļu un apmetuma restaurācijai, tika veikta arī daļēja ekspozīcijas priekšmetu atjaunošana. Papildus tika paplašinātas telpas, uzlabota to scenogrāfija, radītas iespējas apmeklētāju intuitīvai plūsmai pa zālēm, pagalmu un dārzu – ekspozīcijas maršruts tagad ir iekārtots hronoloģiski. Vienlaicīgi tika atrisināta pieejamības problēma: izbūvēti lifti un rampas cilvēkiem ar ierobežotām iespējām, turklāt liela eksponātu daļa izvietota bērnu acu līmenī, kas ir arī ērti priekš cilvēkiem ratiņu krēslos. Paskaidrojošo plāksnīšu teksti tika arī pārtulkoti uz angļu valodu un noformēti arī Braila rakstā.
Rekonstrukcijas rezultātā izstāžu zāles tika iekārtotas arī apmeklētājiem iepriekš slēgtos pagrabos. Nepieejamās aizvērtās ejas, durvis un logi, no kuriem paveras skats uz iekšpagalmu un caur kuriem var iziet ārā, gandrīz vai vairs neeksistē. Vēl jo vairāk, ap 60% muzeja glabātuves artefaktu beidzot ieraudzīja dienas gaismu.
Snøhetta dizaineri novienkāršoja muzeja informatīvo daļu, pateicoties dažādu norāžu un citu elementu grafiskajam dizainam. Vecmodīgus materiālus – papīru un plastmasu aizstāja ar pielāgojošiem multimediju risinājumiem. Pie ieejas, reģistrācijas, biļešu kašu un garderobes zonā apmeklētājus sagaida jaunas lakoniskas koka mēbeles. Mūsdienīgu kāpņu tumšie karkasi no koka un tērauda ir stilīgs akcents uz kopējā fona, kas vienlaicīgi dabīgi saspēlējas ar muzeja interjera koptēlu pateicoties savai skulpturālai plastikai.
Musée Carnavalet — Histoire de Paris ir vecākais Parīzes muzejs. Tas vēra savas durvis 1880. gadā bijusī viesnīcas ēkā, kas tika celta XVI-XVII gadsimtu mijā. Simts gadus vēlāk tas paplašinājās, pievienojot sev kaimiņu savrupmājas telpas, kas arī tika būvēta XVI gadsimtā. Muzejā glabājas daudzveidīgi vēsturiski priekšmeti: no mezolīta atradumiem, senām zīmēm un norādēm, seno meistaru izstrādājumiem, slavenu parīziešu personīgajām mantām līdz jaunāko laiku mākslas darbiem un fotogrāfijām. Musée Carnavalet izdevās apvienot šīs visas senatnes liecības, bet speciālistu komandai – restartēt muzeja telpu un piešķirt tai jaunu funkcionālu, saglabājot paša muzeja vēsturiskumu un būtību nemainīgus.