Kataras Nacionālā muzeja interjers
Kataras galvaspilsētā Dohā, pie Persijas jūras līča durvis ir vēris iespaidīgais, vienlaikus futūristiskais un valsts tradīcijās dziļi sakņotais Kataras Nacionālā muzeja projekts. Doha kopš pagājušā gadsimta septiņdesmitajiem gadiem ir piedzīvojusi strauju modernizāciju – debesskrāpju smailes un stikla plaknes ir galvenie vizuālie elementi pilsētas siluetā. Tomēr valsts nacionālā identitāte ir cieši savijusies ar skarbo tuksneša dabu. Šo aspektu savā meistardarbā ir apspēlējis franču arhitekts, Prickera balvas laureāts Žans Nouvels (Jean Nouvel, 1945). Muzeja ārējo veidolu un interjeru caurvij organiskas formas, radot reti harmonisku ansambli.
Kataras Nacionālā muzeja interjera autori ir Sidnejā bāzētais arhitektu birojs Koichi Takada Architects. Ēkas interjers spēlē uz vienas nots ar tās arhitektonisko veidolu, pamatā strādājot ar organiskām formām, kas aizgūtas no Kataras dabas – tuksneša minerālu veidojumiem un smilšu kāpām.
Muzeja ēka atrodas Dohas pilsētas piejūras promenādes dienvidu galā un ir pirmais objekts, ko ceļotāji ierauga, iebraucot pilsētā no lidostas. Tā futūristiskā forma patiesībā reprezentē senu dabas veidojumu – tuksneša rozi, kas rodas tuksnešainos apvidos no ģipša kristāliem. Ēkas fasāde neatklāj tās iekšējo struktūru, liekot garāmgājējam uzdot jautājumu – kas slēpjas aiz smalkajām “ziedlapiņām”? Ziedlapiņu formas fasādes veidojumi rada noēnojumu un ļauj garāmgājējiem patverties no dedzinošajiem saules stariem. Tās neparastā forma ilustrē Kataras progresīvo pieeju tradicionālajai kultūrai un valstij pieejamās tehnoloģiskās iespējas, pateicoties kurām, pēdējos gados tā ir piedzīvojusi strauju attīstības lēcienu. Muzeja 52 000 m2 plašais apjoms ieskauj 20. gadsimta sākumā tapušo un nesen atjaunoto šeiha Abdullah bin Jassim Al-Thani pili.
Koichi Takada Architects muzejam radītie interjeri ir stāsts par Kataras dabu un vēsturi. Telpu dizainā atspoguļojas tirdzniecības pirmsākumi, tuksneša nomadu dzīves stils un dabas varenība. Dizaina koncepcija ir izaugusi no sarunām ar vietējiem, tulkojot stāstus par valsts kultūru un vēsturi vizuāli izteiksmīgā formā. Muzejā līdzās izstāžu zālēm un suvenīru veikalam atrodas arī restorāns un divas kafejnīcas.
Spožākā pērle muzeja interjerā ir suvenīru veikals. Tā vizuālais tēls ir tapis, iedvesmojoties no vēl viena vietējā dabas brīnuma – Gaismas alas, jeb Dahl Al Misfir, kas atrodas Kataras centrālajā daļā. Četrdesmit metrus dziļās alas ģipša kristāliem klātās sienas atstaro gaismu, radot pārpasaulīgu mirdzumu. Veikala sienu organiskā forma ir tapusi, iedvesmojoties no šī dabas veidojuma. Tajā atklājas Koichi Takadas filosofija par arhitektūras un dabas mijiedarbību un vēlme lielpilsētas padarīt dabai draudzīgākas. Izmantojot 3D modelēšanas programmatūru arhitektu birojs radīja tuksneša alai līdzīgu liektu formu un plūstošu virsmu kopumu. Itālijā ar koka lāzergriešanas aparātu tika izgriezti četrdesmit tūkstoši koka gabaliņu un pēc tam uz vietas objektā salikti kopā, ievērojot katram no tiem paredzēto unikālo novietojumu. Veikala-alas koka sienas burtiski izauga slāni pa slānim līdzīgi, kā dabā formējas kristāli. Interjers ir monumentāls un tajā pašā laikā pietuvināts cilvēka mērogam. Ar dažādu apgaismojuma scenāriju palīdzību ir panākts līdzīgs efekts kā Dahl Al Misfir alā, liekot telpai iemirdzēties un vienlaikus palikt noslēpumainā krēslā. Kataras Nacionālā muzeja suvenīru veikala interjerā ar telpisku paņēmienu palīdzību ir radīta emocionāli ļoti iedarbīga vide. Suvenīru veikala interjers ir augstvērtīgs paraugs, kā ar futūristiskas formveides palīdzību runāt par senu, tradīcijām bagātu kultūru, kura veidojusies harmoniskā saskaņā ar dabu. Tāpat apbrīnojama ir lielā pietāte, ar kādu interjera projekts ir pieskaņots ēkas arhitektūrai. Koichi Takada Architects radītā gaismas ala aicina muzeja apmeklētājus gremdēties brīnumainajā tuksneša pasaulē. Pats interjera autors ir izteicies: “Muzeja tuksneša rozes iedvesmotā telpa ir mirāža, kurā apmeklētāji zaudēs laika sajūtu, klejojot starp pagātni un nākotni.”
Projekta nosaukums: Kataras Nacionālā muzeja interjers (Doha)
Projekta autori: Arhitektūra – Atelier Jean Nouvel (Francija), interjers – Koichi Takada Architects (Austrālija, Katara)
Projekta realizācija: 2012-2019
Platība: 40 000 m2
Fotogrāfs: Tom Ferguson Photography, Oscar Rialubin