MĀJA UZ DIĒTAS- JAUNĀ MINIMĀLISMA FILOZOFIJA
Pēdējā laikā arvien lielāku popularitāti iegūst konsultācijas par telpu sakārtošanu un uzkopšanu. Nepieciešamība pēc harmoniskas apkārtējās vides ir tieši saistīta arī ar citām stabilām mūsdienu pasaules tendencēm – tiekšanos pēc apzināta patēriņa un minimālisma. Kopā tas veido gan mūsu laika ārējo veidolu – caur modi, dizainu un arhitektūru –, gan mūsdienu cilvēka dzīvesveidu.
Minimālisms un apzinātība nozīmē vairākas lietas vienlaikus – tā ir izvēle par labu vienkāršotām formām un siluetiem, kā arī lietu, detaļu, krāsu skaita samazināšana, koncentrējoties nevis uz daudzumu, bet uz kvalitatīviem objektiem, ar kuriem tiek veidotas reālas emocionālās saites. Šīs tendences var skaidrot ar vairākiem faktoriem. Pirmām kārtām svārsts iekustējās pretējā virzienā – notika atteikšanās no pārmērīga patēriņa laikmeta vērtībām. Tas pamatā notika preču un pakalpojumu ražošanas izmaksu samazināšanās, straujas tehnoloģiskā progresa ienākšanas mūsu ikdienā un zemu darbaspēka izmaksu trešās pasaules valstīs. Vienlaikus pakāpeniski pieauga attīstīto valstu iedzīvotāju labklājība. Mūsu patēriņa un uzkrāšanas paradumiem ir vēl viens, drīzāk psiholoģisks, iemesls ‒ tā ir reakcija uz pagājušā gadsimta ekonomiskajiem satricinājumiem, mūžīgo deficītu un politisko nestabilitāti.

Mūsdienu mileniāļu paaudze, kas dzimusi 20. gadsimta pēdējās divās desmitgadēs, savu pieaugšanu ir izbaudījusi mierīgā un pārtikušā laikā, strauji attīstoties informācijas tehnoloģijām un atvērto robežu globalizācijas procesiem. Lielākā daļa no viņiem pat nezina, ko nozīmē tukšu plauktu dārdoņa veikalos un bailes no rītdienas. Viņi ir gatavi ieguldīt emocijās un unikālā pieredzē, aizstājot smacējošo privātīpašnieciskumu ar neuzmācīgu koplietošanu – vēlmi dalīties. Tāpēc labprāt tērēs naudu iespaidiem un ceļojumiem, nevis jaunai automašīnai. Telpiskajā līmenī par līdzsvara un garīgās harmonijas uzturēšanu ir atbildīga tieši jaunā un tik populārā minimālisma filozofija.
Minimālisms ir viena no mūsdienu dizaina dominantēm. Un īpašu popularitāti ir ieguvis japanordic virziens. Tas ir ģeogrāfiski polāru, bet līdzīgu kultūru – Japānas un Skandināvijas – estētiskais hibrīds, kuru vieno tiekšanās pēc vienkāršības un pārdomātības. Tam vienlīdz svarīgs ir dabas tuvums, tās varenības apbrīna un pielūgsme, pieticība un dabiskums ikdienas dzīvē un lietās, kā arī sadzīves rituāli, vienmērīgums un nesteidzīgs ritms. Japanordic apvieno tīras līnijas un lietu kārtību, nepārblīvētību un gaisa pārpilnību interjerā. Kā to panākt? Jebkura stila un rakstura interjers uzmirdzēs svaigās krāsās arī tad, ja telpa tiks atslogota un tiks veikta pareiza organizēšana un uzkopšana.

Tīrīšana kā meditācija
Mājas kārtības un veselīga minimālisma prakses nāk no Āzijas, to saknes ir meklējamas budisma filozofijā. Budismā tīrīšana tiek uztverta kā meditācija un attīrīšanas rituāls, kas skar ne tikai māju, bet arī cilvēka sirdi. Saskatot Budas žēlsirdību pat papīra strēmelītē, šīs reliģijas piekritēji mēdz ar rūpību un pateicību izturēties pret lietām, aiz kurām stāv to radītāju pūles un darbs. Tādējādi māja un tajā esošās lietas ir apveltītas ar dvēseli, ar kuru jākomunicē un pret kuru jāizturas īpaši uzmanīgi.
Šodien ir daudz emuāru un kursu, kas māca prasmīgi sakārtot māju un uzturēt tajā kārtību. Viena no šīs jomas kulta personām ir japāņu rakstniece un telpu uzkopšanas konsultante Marija Kondo (Marie Kondo). Pēc viņas pirmās grāmatas bestsellera Maģiskā kārtošana. Japāņu māksla sakārtot lietas mājās un dzīvē (2011) iznākšanas Amerikas Savienotajās Valstīs lietoto preču veikalos nodoto lietu apjoms pieauga par 20–60%. Grāmatas autore apgalvo: laimīgai dzīvei nav vajadzīgs daudz, savukārt nekārtība un nevajadzīgām lietām pilna māja izraisa līdzīgus procesus apziņā un rada sirds kurlumu, kad kļūst grūti noteikt prioritātes un atpazīt patiesās vēlmes. “Galu galā lietas, kas mums pieder, ļoti precīzi stāsta par lēmumiem, kurus mēs pieņemam dzīvē. Tīrīšana ir veids, kā veikt inventarizāciju, kura mums parādīs, kas mēs patiesībā esam,” raksta Kondo, kuras ieteikumi radīja pamatu veselai metodei ar nosaukumu KonMari.

Atbrīvošanās no krāmiem
Pirmais, ko autore iesaka un kas vienprātīgi saskan ar citu pasaulē atzītu tīrīšanas un kārtošanas konsultantu teikto, ir atbrīvošanās no krāmiem. Tas ir, atbrīvoties no nevajadzīgām lietām, kas guļ mājas stūros un aizņem vietu. Šajā gadījumā izvēle jāizdara tīri intuitīvi, katru priekšmetu paņemot rokās un atbildot uz vienu vienīgu jautājumu: “Vai šī lieta man sagādā prieku?” Atbilde ir tas, kas ļauj jums izlemt, vai ir vērts šo lietu saglabāt. Ja nē, atsakieties no tās ar pateicību, dodot tai otru, iespējams, aktīvāku un laimīgāku, dzīvi citās rokās. Izklausās vienkārši, bet ne visiem. Pēc psihologu domām, cilvēki, kuriem ir grūti šķirties no lietām, tādā veidā reaģē uz trauksmi – no finansiālās nestabilitātes līdz zaudējumiem un neapmierinātībai ar savu ķermeni. Tajā pašā laikā nekārtība bieži vien ir pastāvīga stresa avots.
“Viens no tīrīšanas maģiskajiem efektiem ir pārliecība par savu spēju pieņemt lēmumus,” uzskata Marija Kondo, pasaulslavena Japānas uzkopšanas konsultante, četru grāmatu par telpu kārtošanu un uzkopšanu autore.
Atbrīvošanās no nevajadzīgajām lietām būtu jāsāk ar drēbēm, pēc tam jāpāriet pie grāmatām, dokumentiem, pie kategorijas Dažādi ‒ kosmētikas somiņa, elektroierīces, medikamenti, mazgāšanas līdzekļi, virtuves piederumi un pārtikas krājumi. Beigās jāķeras klāt lietām, kurām ir emocionāla un sentimentāla vērtība, – suvenīriem, dāvanām, pastkartēm, vēstulēm. “Viens no tīrīšanas maģiskajiem efektiem ir pārliecība par savu spēju pieņemt lēmumus,” raksta Marija. Atkārtojot šo atlases un šķirošanas procesu simtiem un tūkstošiem reižu, mēs, protams, uztrenējam savas lēmumu pieņemšanas prasmes. Veicot šo darbību vēl un vēl, mēs iemācāmies arī pateikt nosacītu nē tam, kas mums nav vajadzīgs vai nepatīk. Un tā arī ir māksla! Šī ir patiesā kārtošanas maģija, un kārtība ir tikai patīkama blakusparādība.

Kārtošana
Kad esat tikuši galā ar visu nevajadzīgo, ar to, kas netiek lietots, vai ar lietām, kas cita citu dublē, ir jāpāriet pie to sakārtošanas. Turklāt reizi par visām reizēm ir jāatrod katra veida priekšmetiem sava vieta, lai tos pēc izmantošanas būtu vienkārši nolikt atpakaļ tiem paredzētajā vietā. Metode KonMari plaši popularizē lietu glabāšanu vertikāli, nevis guļus stāvoklī, kas ekonomē vietu un vienlaikus paātrina izņemšanas un salocīšanas procesu, bez vajadzības ikreiz sagraut T-kreklu Pizas torni, cenšoties atrast tieši trešo kreklu no apakšas.
Ķīniešu dizainere Lu Veja (Lu Wei) mantu glabāšanas mākslai veltījusi grāmatu “Māja dzīvei: kā mazā telpā uzglabāt maksimāli daudz lietu”. Viņa izdala četrus pamatnoteikumus. Pirmais – Vienmērīgs sadalījums, kad lietas tiek glabātas tur, kur tās tiek izmantotas. Tāpēc katrā telpā jābūt noteiktai uzglabāšanas vietai. Otrais ir 12% likums, kas nozīmē: kopējam glabāšanas laukumam ir jāaizņem vismaz 12% no mājas platības. Turklāt – jo mazāks dzīvoklis, jo vairāk vietas jāatvēl sakārtotu lietu glabāšanai. Trešais noteikums ir Salocīt un sagrupēt. Šajā gadījumā priekšroka jādod liela izmēra iebūvētām uzglabāšanas telpām, nevis maziem atsevišķiem skapjiem. Un pēdējais ir 2:8 princips – uzglabāšana tiek uzskatīta par līdzsvaru starp to, ko mēs vēlamies paslēpt, un to, ko mēs cenšamies parādīt. Ideālā proporcija ir divi pret astoņi.
Tajā pašā laikā galvenais sabiedrotais kārtības ieviešanā ir konteineri jeb uzglabāšanas sistēmas, kuras var izmantot visur – no skapja gaitenī līdz ledusskapim. Izvēles princips ir vienkāršs – tām jābūt vienādām, caurspīdīgām, kas atvieglo satura apskati, un regulāras formas, lai tās var sakraut citu virs citas, ietaupot vietu.
“Ikviens sapņo atrast savu spēka vietu, taču maz aizdomājas, ka par šādu vietu var kļūt jūsu māja, ja tajā valda kārtība un omulība. Telpas organizācija ir kārtības sistēma, kas, ņemot vērā cilvēka individuālos ieradumus un dzīves scenārijus, palīdz atrast loģisku un ērtu lietu kārtību mājās. Ko tas dod? Zūd kaitinošā sajūta, ko rada nekārtība, ir vairāk laika atpūtai, vaļaspriekiem un ģimenei, kā arī ietaupās nauda. Pēc sistemātiskas mājas lietu izšķirošanas ļoti mainās uzskati par pirkumiem un nepieciešamo lietu daudzumu. Tajā pašā laikā ir svarīgi atcerēties, ka garantija ilgtermiņa kārtībai būs visu triju (nevis tikai dažu) sistēmas posmu ievērošana – tā ir atbrīvošanās no nevajadzīgām lietām, sistematizēšana jeb piemērotas glabāšanas vietas un metodes atrašana, kā arī optimizācija jeb katrai konkrētai ģimenei atbilstoša un ērta kārtības uzturēšanas formāta atrašana,” stāsta Marina.
INTERIOR MAGAZINE uzaicinātā kārtības speciāliste, Instagram emuāra @organized_inside autore, padalījās ar mūsu žurnālu ieteikumos par telpu organizēšanu:
Skapis vai garderobes istaba
• Glabājiet skapī tikai to, ko jūs valkājat, kas jums patīk un kas jums piestāv.
• Izmantojiet vienādus pakaramos. Viens pakaramais – viens apģērba gabals. Izņēmums ir gatavs komplekts.
• Glabājiet lietas grupās un pēc principa – līdzīgais ar līdzīgu.
• Sakariniet drēbes pēc krāsas – no tumšajām uz gaišajām.
• Izmantojiet apģērbu maisus, lai uzglabātu drēbes, kuras valkājat reti.
• Atklātā vietā turiet tikai pašreizējās sezonas apģērbu. Tas palīdzēs ātrāk orientēties garderobē.

Vannas istaba
• Mazu priekšmetu glabāšanai izmantojiet mantu organizatorus – paplātes.
• Ērtai piekļuvei noderēs grozāmas paplātes.
• Pudeļu uzglabāšanai – grozi.
• Dušas higiēnas līdzekļiem – vienādi dozatori.

Virtuve
• Atbrīvojieties no oriģinālā iepakojuma. Putraimu pārbēršana uzglabāšanas traukos nodrošina estētiskāku izskatu, ļauj tiem viegli piekļūt un kontrolēt to atlikumus.
• Marķējiet uzglabāšanas traukus.
• Glabājiet vākus atsevišķi no traukiem. Ērtākais risinājums ir atvilktnei, kurā tiek glabāti trauki, pie durvīm stiprināmas kastītes.

Balkons
• Izvēloties uzglabāšanas sistēmas, mēģiniet virzīties pēc iespējas augstāk, izmantojot visu iespējamo augstumu.
• Paceliet priekšmetus no grīdas, pakarinot tos uz īpašiem āķiem vai saliekot plauktā.
• Izmantojiet marķētus konteinerus kopā ar sastatņu plauktiem, kurus ir viegli sakraut, liekot vienu virs otra.

Bērnistaba
• Ierīkojiet dažādas zonas: mācībām, gulēšanai, spēlēm, sportam.
• Atstājiet optimālu rotaļlietu daudzumu, par kurām bērns pats var parūpēties.
• Katrai rotaļlietu kategorijai atvēliet savu kasti vai grozu ar etiķetēm.
• Grāmatas sakārtojiet pēc krāsām, lai bērnam ir vieglāk nolikt grāmatu vietā.
• Ja rotaļlietu ir daudz, sadaliet tās vairākās daļās un mainiet ik pēc 1–2 mēnešiem.
