Parfīms mājai
Smarža, kas piepilda mājokli, ir ne tikai šīs mājas individualitātes, atmosfēras un gara atspoguļojums. Tā ir vesela filosofija. Mūsdienās pareizi izraudzīts mājas parfīms tiek uzskatīts par labo toni. Bet konkrētajam interjeram rūpīgi pielāgota ekskluzīva aromātu buķete jau liecina par to, ka saimniekam ir izsmalcināta gaume.
Aromāti rada noskaņu, ietekmē cilvēka pašsajūtu, var mudināt uz noteiktu darbību. Šis fakts jau sen tiek izmantots kā mārketinga mehānisms, lai iedarbotos uz patērētāja psihi, taču aromāts mājas interjerā ir daudz sarežģītāka, smalkāka un personiskāka lieta.
Pirmkārt, ir svarīgi saprast, ka, izvēloties aromātu mājai, nedrīkst vadīties pēc modes vai tendencēm. Katrai smaržai ir sava vieta un laiks. Kādam interjeram labi derēs vēss zaļumu vai eksotisku ziedu aromāts, savukārt citam īstu greznību piešķirs siltās koksnes notis. Aromāts ir tikpat smalka un pārdomāta interjera detaļa kā tekstils vai dekoratīvais akcents. Tikai šī detaļa tiek uztverta ar ožu. Un, jo vairāk maņu orgānu iesaistās uztveres procesā, jo spilgtāks un dziļāks būs attiecīgā interjera radītais iespaids.
Otrkārt, aromāts mājai jāizvēlas uzmanīgi un akurāti, ieklausoties savā iekšējā balsī un fiksējot asociācijas. Katrai parfimērijas kompozīcijai ir sava vēsture, varbūt pat mīkla. Lai radītu pareizu interjera aromātisko portretu, vajag loģiski izšķirt aromāta sastāvdaļas un censties tās iztēloties konkrētajā interjerā. Piemēram, tad, ja jūsu interjerā dominē viegls pastelis, tajā neiederēsies dūmakainas koksnes smarža. Svarīgi izvēlēties aromāta buķeti, kas rada labsajūtu un izraisa pozitīvas emocijas.
Nav jābaidās vienā interjerā izmantot vairākas aromātu kompozīcijas. Katrai zonai var būt savs portrets, savs stāsts. Piemēram, hallē un viesistabā var sadzīvot divi dažādi aromāti: viesistabā – mierīgs, dziļš un mazliet dūmains, it kā radīts tieši vakariem ģimenes lokā, bet hallē – saldskābi augļains, tāds, kas moži sagaida un aicina nākt iekšā.
Instrumentu aromātisko scenāriju radīšanai ir gana daudz, bet visuniversālākais variants ir difuzori. Difuzora aromāta intensitāti var koriģēt ar kociņu skaitu: mazā istabā pietiks ar vienu vai diviem. Ir svarīgi paturēt prātā arī tādu faktoru kā pieradums – paši mājas saimnieki pēc trim dienām aromātu vairs nejutīs, toties viesi to izjutīs pilnā mērā.
Lieliski derēs aromātiskās sveces un mājai paredzētie spreji. Par svecēm ir atsevišķs stāsts: to dedzināšana ir ne tik daudz telpas aromatizēšana, bet drīzāk jau zināms rituāls. Te liela nozīme ir simbolismam. Pašpietiekams aromāta elements un vēl jo vairāk sarežģīta kombinācija spēlē trio: uguns, noskaņa un aromāts.
Smalkām, dažkārt pat tikko jaušamām aromātiskām notīm arī ir tiesības uz savu vietu mājā. Parfīma maisiņi ir visdelikātākie mājas parfīma pārstāvji: tie izplata ļoti vieglu un maigu smaržu. Patīkamu nieciņu cienītājiem tiek piedāvātas arī īpašas aromātiskas keramikas plāksnītes, kas uzsūc ēteriskās eļļas un ļoti lēni izdala smaržu. Aromāts telpu piesātina maigi un liegi. Tāpēc šīs plāksnītes parasti ievieto atvilktnēs, kur glabājas apģērbi, vai arī aiz dīvānu un gultu spilveniem.
Mājas parfīms uztur imidžu – arī šajā jomā līdzekļu klāsts ir bagātīgs. Protams, viens no galvenajiem aromātu uzdevumiem ir dāvāt prieku un sagādāt baudu. Mājas aromāts risina dialogu gan ar viesiem, gan saimniekiem. Tāpēc ir tik svarīgi ieklausīties pašam sevī, savās asociācijās un fantāzijās. Un tad aromāts atradīs tevī savu atspulgu.
Autors: Gerda Medisone