Vārdu salikums “mūsdienu tehnoloģijas” neasociējas ar kaut ko aizgrābjošu, vizuāli baudāmu, vai poētisku. Vismaz līdz šim. Tomēr tā tam nav jābūt – ar laba dizaina un radošas domāšanas palīdzību tehnoloģijas var pieskarties arī konservatīvāko mākslas baudītāju dvēseles stīgām. Šobrīd iespējas ir gandrīz neierobežotas un dronu armāda var būt ne tikai militārs termins, bet veiksmīgi izspēlēta kārts laikmetīgās mākslas norisēs.
Amsterdamā bāzēta mākslas studija Studio Drift radījusi iespaidīgu gaismas piedzīvojumu, kas veido saikni starp tehnoloģijām, dizainu, mākslu, dabu un cilvēku. Franchise Freedom ir gaismas performance, kas radoši imitē dabas parādības, aicinot skatītāju saskatīt tehnoloģiju poētisko pusi un gremdēties pārdomās par dabas procesiem. Performances pirmizrāde notika 2017. gadā Art Basel Miami, kam sekoja izrādes dažādās lokācijās, tostarp ekscentriskajā brīvdabas festivālā Burning Man un NASA Kenedija kosmosa centrā. Šogad gaismas izrāde ieguvusi Dezeen Awards gada balvu apgaismojuma dizaina kategorijā.
Franchise Freedom performances pamatā ir strazdu lidojuma modeļi, kurus Studio Drift aizsāka pētīt 2007. gadā. Dizaina studijas radītā programmatūra attēlo putnu kolonijas pārvietošanos virs okeāna un pludmales, atspoguļojot dabas varenību un sarežģītību. Gaismas performanci veido 300 ar gaismas avotiem aprīkoti droni. Apgaismojuma krāsu un intensitāti ietekmē attālums starp droniem, izceļot lidojošās armādas blīvumu. Algoritms veidots tā, lai ar gaismas, kustības un mūzikas sinerģiju skatītājā raisītu emocionālu pārdzīvojumu.
Mūsu laikā arvien izteiktāk tiek nojauktas robežas starp radošumu un zinātni – mākslas tapšanas procesā talkā nāk programmētāji, dronu speciālisti un lielas tehnoloģiju kompānijas. Tomēr neaizmirsīsim piemērus mākslas vēsturē, kad vizuālā māksla gāja roku rokā ar atklājumiem un eksperimentiem zinātnē, piemēram, renesanses lielmeistara Leonardo da Vinči radošajā darbībā.