
Jau kādu laiku dizaina domātāju sarunās dominē skaidra atziņa – ir jālauž stereotipi par dizainu kā disciplīnu, kuras galvenais uzdevums ir radīt skaistus priekšmetus. Ar dizaina definīciju saistās procesi daudz plašākā amplitūdā – viena no ļoti būtiskām nozarēm ir sociālais dizains. Galvenais sociālā dizaina uzdevums ir risināt problēmu. Daudzi noteikti atceras mediju telpā plašu rezonansi guvušo “SARS” epidēmiju Ķīnā 2000. gadu sākumā. Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem epidēmija 2003. gadā skāra vairāk nekā 8000 cilvēku un prasīja 774 cilvēku dzīvības, galvenokārt Ķīnā un Honkongā. Honkongas universitātes absolventi Sum Ming Wong un Kin Pong Li ir nākuši klajā ar dizaina risinājumu, kas var palīdzēt uzturēt higiēnu sabiedriskajās telpās.
Lai samazinātu dažādu vīrusu izplatību, Sum Ming Wong un King Pong Li ir izstrādājuši durvju rokturi, kas pašattīrās. Tas sastāv no stikla caurules un alumīnija vāciņiem, kas ir pārklāti ar titāna dioksīda fotokatalītiskiem pulveriem. UV staru ietekmē notiek ķīmiska reakcija, kuras rezultātā noārdās aptuveni 99,8 % dažādu baktēriju. Kinētiskā enerģija, kas rodas, atverot un aizverot durvis, darbina iekšējo ģeneratoru, ļaujot UV gaismai pastāvīgi spīdēt un attīrīt roktura virsmu. Šis risinājums tiek uzskatīts par labāku alternatīvu virsmu dezinficēšanai ar ķīmiskām vielām, kuras ir gaistošas un bieži arī kaitīgas cilvēka organismam.
Jauno ķīniešu dizaineru radītais durvju rokturis bija viens no 2019. gada James Dyson Award konkursa finālistiem. Tajā tiek atlasīti pasaulē labākie studentu darbi projektēšanas un inženierzinātņu jomā. Sum Ming Wong un King Pong Li nākotnes plānos ietilpst produkta virzīšana publiskajā sektorā – viesnīcu, lielveikalu un dažādu iestāžu telpu aprīkošanai.
Sociālā dizaina iespējas ir milzīgas – ir ļoti daudz problēmu, kas gaida risinājumu. Izcili, estētiski pievilcīgi rūpnieciskā dizaina objekti vilina tos apjūsmot un nostādīt ikonu statusā, taču izcili sociālā dizaina produkti glābj dzīvības!
