
“AI Space Factory ir multi-planetāra būvniecības tehnoloģiju kompānija, kas rada mērogojamus, ilgtspējīgus risinājumus gan planētai Zeme, gan visam izplatījumam,” – šis nav citāts no zinātniskās fantastikas grāmatas. Tā ir realitāte! Ņujorkā bāzētā arhitektūras un tehnoloģiju dizaina biroja AI Space Factory pamatuzdevums ir rast arhitektoniskos risinājumus ilgtermiņa misijām uz Mēness un Marsa. Taču viens no kompānijas mērķiem ir arī veicināt kapitālas izmaiņas būvniecības industrijā tepat uz zemes.
Iedvesmojoties no dizaina biroja radītā Marsa dzīvotnes prototipa Marsha, ir tapusi eko māja Tera, kas paredzēta dzīvei uz Zemes. Abi AI Space Factory projekti ir tapuši 3D drukas tehnoloģijā, izmantojot videi draudzīgus materiālus.
TERA atrodas Ņujorkas štatā, pusotras stundas brauciena attālumā no Ņujorkas pilsētas, meža ielokā ar elpu aizraujošu skatu uz Hudzonas upi. Tā ir luksus klases divstāvu eko māja, kas vizuāli līdzinās dzīvotnei MARSHA. 2020. gadā tā būs īslaicīgi (uz gadu) pieejama dzīvošanai, pirms tiks pārstrādāta un atkal “izprintēta” citviet.
Ēkas ārējais apvalks ir tapis 3D drukas tehnikā no pārstrādājamiem materiāliem, kas bioloģiski noārdās, līdz minimumam samazinot celtniecības radīto ietekmi uz vidi. AI Space Factory ir raduši vienkāršāku, ilgtspējīgāku risinājumu būvniecībai, kas varētu tikt lietots arī ārpus planētas Zeme. Kā pamatizejviela 3D drukai tiek lietots no kukurūzas, cukurniedrēm un bazalta izgatavots biopolimērs. Bazalts ir vulkāniskais iezis, kas atrodas uz Marsa, taču ir iegūstams arī uz Zemes. No tā izgatavotais materiāls ir ne tikai ārkārtīgi stiprs, bet arī 100% pārstrādājams. Turklāt AI Space Factory izmantotā drukas izejviela ir resursefektīvāka par cementu vai betonu – to lietojot būvniecībā nav nepieciešams ūdens un liels daudzums enerģijas.
Būsim reālisti – reti kurš mūsu planētas iedzīvotājs no sirds sajūsminās par iespējamo vajadzību pārvākties uz citu planētu. Taču AI Space Factory Zemei radītā dzīvotne TERA ir lielisks piemērs, kā NASA kosmosa izpētes programmas un futūristiskas arhitektu fantāzijas var materializēties videi draudzīgā aicinājumā mainīt veselu industriju.
