Kādai vajadzētu būt nākotnes vistu kūtij? Industriālo pārtikas ražotāju negatīvā ietekme uz vidi un fermās dzīvojošiem dzīvniekiem un putniem ir nenoliedzama. Pēdējo pasaules notikumu kontekstā alternatīviem saimniekošanas modeļiem ir aizvien lielāka nozīme. No vienas puses tā ir cīņa ar vējdzirnavām. Tomēr aizvien biežāk sastopami ir arī pozitīvie piemēri. Tā, piemēram, Meksikā, mākslas centrā Casa Wabi ir izbūvēta vistu kūts, kurā vistas dzīvo brīvos apstākļos un nodrošina Casa Wabi organizāciju ar olām.
Projekta autoru, japāņu arhitektu biroja Kengo Kuma galvenā specializācija ir dažādi cilvēkiem paredzēti mājokļu risinājumi, taču Meksikā tapis laikmetīgas vistu kūts paraugs, kas apvieno funkcionālu formu ar estētiskām īpašībām. Pēdējais no tiem ir visai neparasts kritērijs, ko neesam raduši redzēt mājputniem, vai mājlopiem paredzētās būvēs.
Casa Wabi Coop vistu novietne sastāv no režģotām un melna koka sienām. Būves sienas norobežo vistām paredzēto teritoriju – smilšainu vietu, kur mājputniem pulcēties un ēst. Kvadrātveida spraugas režģotajās sienās ir vai nu pārklātas ar sietu, vai arī atstātas atvērtas, nodrošinot patstāvīgu gaisa cirkulāciju. Kamēr saules gaisma joprojām iekļūst mājputnu novietnē, koka līstes putniem nodrošina ēnu, kurā patverties no tiešas saules.
Kūts būves struktūru balsta koka siju un saplākšņa paneļu konstrukcijas. Koka dēļi ir apstrādāti tradicionālā japāņu tehnikā, tos apdedzinot un tādejādi koku padarot izturīgu pret laikapstākļiem un kaitēkļiem.
Kā šobrīd populārais teiciens vēsta, “Esi tās pārmaiņas, kuras vēlies redzēt pasaulē”. Lai arī šāda tipa saimniekošana nav kļuvusi par normu, ir prieks redzēt pozitīvus piemērus. Un kāpēc gan vistu kūts nevarētu būt estētiski pievilcīga?
Foto: Edmund Sumner