Lai kā to negribētos atzīt, sejas aizsargmaskai ir potenciāls kļūt par svarīgu aksesuāru cilvēku ikdienā. Nesenie mežu ugunsgrēki ar savu ietekmi uz gaisa kvalitāti un šobrīd aktuālais koronavīrusa uzliesmojums liek cilvēkiem daudzās pasaules lielpilsētās slēpt savu seju aiz maskas. Ar sejas maskas lietošanu saistās ne tikai drošības apsvērumi (tā var aizsargāt no vīrusu izplatības, par ko gan domas dalās), bet arī estētiski un funkcionāli ierobežojumi, ko tā uzliek. Būsim godīgi – cilvēks ar sejas masku izskatās diezgan biedējoši un, kā izrādās, sejas maska traucē tādai daudzu lietotāju iemīļotai viedtālruņu funkcijai kā “face ID”.
Lai arī situācijas kontekstā šim faktam nav īpaši liela nozīme, masku lietošana apgrūtina piekļuvi biometriskajiem datiem, radot problēmas tālrunim identificēt tā īpašnieku un tādejādi palielinot telefona atbloķēšanas laiku. Produktu dizainere, vizuālā māksliniece un Dialup.com izpilddirektore Danielle Baskin piedāvā risinājumu šai problēmai. Dizainere ir radījusi alternatīvas ‘’face ID” sejas maskas, kas izstrādātas darbam ar sejas atpazīšanas programmatūru. Izmantojot ciparu tehnoloģijas, sejas vaibstu attēls no sejas atpazīšanas programmatūrai piemērotas fotogrāfijas tiek uzdrukāts uz N95 ķirurģisko masku virsmas, kas ļautu telefonam autentificēt aiz maskas esošā cilvēka seju. Printera tinte ir izgatavota no dabīgām krāsvielām, līdz ar to nav toksiska un neietekmē elpošanu, kas šajā gadījumā būtu nepieļaujami. Personalizētās sejas maskas var izmantot sadzīvē arī kā aizsargu pret gaisa piesārņojumu, kas diemžēl ir aktuāli daudzās blīvi apdzīvotās lielpilsētās pasaulē.
Dizainere gan ir lēmusi masku ražošanu pagaidām atlikt, lai, saistībā ar līdzšinējo masku globālo deficītu, neradītu biznesu balstoties uz cilvēku ciešanām. Personalizētās sejas maskas tiks laistas apgrozībā tikai tad, kas masku trūkums tirgū tiks atrisināts. Masku tirgus cena būs 40 dolāri gabalā, kas ir daudz dārgāk par ierasto N95 masku.
Sabiedrībā tiek apšaubīta ‘’face ID’’ masku efektivitāte. Nav skaidri sniegts apstiprinājums un pierādījumi vai šīs maskas tiešām darbosies ar Apple Face ID. Valda uzskats, ka apiet atpazīšanas programmatūras tādos viedtālruņos kā iPhone un Pixel nav tik vienkārši, jo tie kopā ar priekšējo kameru izmanto dažādas, tostarp infrasarkano staru apgaismojuma tehnoloģijas. Tomēr personalizētajai sejas maskai ir arī sava nenoliedzami pozitīvā īpašība. Šādas maskas nēsātājs izskatās mazāk draudīgs, kas ir tikai likumsakarīgi, jo sejai ir ārkārtīgi būtiska nozīme neverbālajā komunikācijā.
1 comment