Šogad Parīzē pasaulē lielākā jaunuzņēmumu biznesa inkubatora Station F kampusā durvis vēra kopdzīvošanas telpa Flatmates – 100 dzīvokļi trijās augstceltnēs. Tajā jau atraduši savu dzīves telpu 600 iemītnieki. Kopdzīvošanas jeb co-living (saukts arī par co-housing) koncepts radās Dānijā 20. gadsimta 70. gados, vēlāk uzplauka tehnoloģiju gigantu iemīļotajā Silīcija ielejā ASV un šobrīd visā pasaulē gūst aizvien lielāku popularitāti digitālo klejotāju (digital nomads) un pašnodarbināto vidū, pilnībā no jauna definējot līdzšinējo dzīves un darba telpas modeli.
Straujais dzīves temps, ātrgaitas urbanizācija, pašnodarbināto skaita pieaugums, cilvēku vientulības epidēmija un tradicionālās ģimenes sabrukums ir mūsdienu dzīves reālijas, kurām nepieciešams jauns dzīves un darba telpas modelis. Flatmates projekta autors – franču arhitektūras un dizaina studija Cutwork – specializējas jauna tipa darba vietu un dzīvesvietu projektēšanā, tādējādi pielāgojoties pārmaiņām, kuras aizvien vairāk iezīmējas mūsdienu sabiedrības paradumos. Tāpat kā transporta (velosipēdu, elektrisko skūteru, automašīnu) un daba vietu koplietošana, arī dzīvesvietas koplietošana var potenciāli kļūt par populāru risinājumu, kā apmierināt aizvien augošo pieprasījumu pēc mobilitātes un finansiāli draudzīgas dzīves telpas.
Strādājot ciešā sadarbībā ar kompāniju Wilmotte & Associés, studijas Cutwork dizaineri ir radījuši transformējamas telpas, kuras dienas laikā var vienkārši pielāgot lietotāju mainīgajām vajadzībām. Cutwork līdzdibinātājs un galvenais arhitekts Antonins Jui Maeno (Antonin Yuji Maeno) projekta izstrādē ir iedvesmojies no japāņu izpratnes par telpas jēdzienu: “Japāņu kultūrā telpu definē ne tikai attiecības starp objektiem un sienām, bet arī cilvēku savstarpējā mijiedarbība,” stāsta Maneo. Viņš atklāj, ka Flatmates koncepcijas pamatā ir uz kopienu orientēta dizaina filozofija, kuras trīs galvenie stūrakmeņi ir savstarpēji harmoniski apvienoti trīs jēdzieni – WA, BA un MA –, kas atspoguļo japāņu izpratni par telpu un, pārfrazējot latviešu valodā, ir koncentrēšanās, sadarbība un brīvība. “Japāņu kultūrā telpas harmonija izpaužas šo triju jēdzienu mijiedarbībā,” skaidro Maneo.
Flatmates ir sava veida labiekārtota kopmītne, kurā katram nomniekam ir sava istaba, bet virtuve un darba zona ir kopīga. Visiem iedzīvotājiem tiek nodrošināta kārtība un drošība, bezmaksas kafija vai tēja, rīta joga un ātrgaitas internets. Katrā no 100 ēkā izvietotajiem dzīvokļiem var uzturēties pat seši iemītnieki. Dzīvokļi ir dažāda lieluma, un īrniekiem tiek piedāvāti trīs līguma varianti – standarta (tikai privāta guļamistaba), premium (viena istaba ar privātu vannasistabu) un studijas (privāta guļamistaba, darbistaba un vannasistaba). Līdztekus tam visiem iedzīvotājiem ir pieejama kafejnīca, bārs, veļas mazgātava, pārtikas veikals un dažādas pasākumiem paredzētas telpas. Cutwork dizaineri speciāli šim projektam ir izstrādājuši arī daudzfunkcionālas mēbeles (vairāk nekā 5000 priekšmetu) . Moduļu dīvānu dizains radīts, īpaši domājot par lietotāju ērtībām, – tie sastāv no atsevišķiem apjomiem, kurus var izvietot telpā neskaitāmos veidos atbilstoši tās mainīgajām funkcijām.
Vai nosaukums “co-living” tiešām iesakņosies mūsu ikdienas valodā, vai arī būs pārejoša tendence, to rādīs laiks. Tomēr tas noteikti ir solis tuvāk iekļaujošai sabiedrībai, kas ar izpratni pieņem dažādo, neuzspiežot vienu vispārpieņemtu dzīves vai darba modeli. Galu galā mēs esam tik dažādi – viens sapņo par konkrētu darba un dzīves vietu, bet cits tā vien raujas ar portatīvo datoru padusē klejot pa pasauli un dzīvot neatkarīgu vientuļnieka dzīvi.
Foto: Preses materiāli
Raksta autors: Anna Libere