Pirms pāris nedēļām Rīgas svarīgāko mākslas pieturvietu sarakstam ir pievienojies sen gaidītais Zuzeum – jauns mākslas centrs un Zuzānu kolekcijas mājvieta. Dibināts 2017. gadā, Zuzeum ir mākslas kolekcionāru un mecenātu Dinas un Jāņa Zuzānu investīcija Latvijas un visa Baltijas jūras reģiona mākslas infrastruktūrā. Jaunās telpas un izstāžu zāles arvien augošo Zuzānu kolekciju padara pieejamu visplašākajai sabiedrībai un popularizē Latvijas mākslu starptautiskā kontekstā, radot vietu sarunām un kultūras apmaiņa.
Zuzeum ēka, kas pēc arhitekta un inženiera Edmunda fon Trompovska projekta 1910. gadā celta kā korķa fabrika, ir Zuzānu kolekcijā pārstāvēto darbu un vairāku mākslinieku paaudžu laikabiedre. Tā funkcionēja jau tad, kad Rīgā darbojās pirmie modernisti un tika dibinātas mākslas skolas. Netālu ir bijusī Kārļa Zāles darbnīca un atjaunotā Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas koka ēka. Zuzeum atrodas starp Rīgas vēsturisko centru, UNESCO Pasaules mantojuma vietu, un topošo Rail Baltica dzelzceļa līniju, kas Helsinkus, Tallinu, Rīgu, Viļņu un Varšavu savienos ar Eiropu. Ēka tika uzcelta kosmopolītiskā, daudzvalodīgā un dinamiskā Rīgas vēstures posmā, tā ir pārdzīvojusi karus un krīzes un līdzīgā laikā tiek atvērta no jauna, lai turpinātu sarunu par pilsētu un mākslu.
Zuzeum autori ir multidisciplināra komanda ar mākslas centra direktori un koncepcijas dizaineri Agnesi Kleinu priekšgalā. Lakoniskas un funkcionālas, oranžā ģeometrijā ieskautas publiskas telpas, ka arī aicinošs, dāsns uz fotogēniskām detaļām dizains, ir mūsmāju interjera arhitektūras aģentūras Annvil sniegums. Veicot iespaidīgu urbānās teritorijas attīstības darbu, funkcionāli adaptējot esošās ēkas struktūras, ka arī konceptuāli vienojot eksterjera un interjera pieredzes, Annvil birojs ar projekta autori Annu Buteli vadībā radīja pasaules mēroga revitalizācijas meistarklasi. Vizuālās identitātes un mājaslapas dizaineri ir Overpriced komanda, savukārt grafikas dizainere un Zuzeum logotipa autore – Madara Krieviņa.
Pēc šī gada sākumā notikušās pārveides, Zuzeum rekonstruētā ēka ir izkārtota trīs līmeņos 3000m² platībā. Ēka piedāvā vairākas daudzfunkcionālas telpas. «Siltumnīca» – stiklotā garenā piebūve, jeb noslēgta mini-galerija un «Skulptūru Dārzs» ēkas oranžā ārā pagalmā ir pirmās pieturvietas, kas sagaida ne tikai Zuzeum apmeklētājus, bet arī ziņkārīgus Lāčplēša ielas garāmgājējus. Pirmā stāvā centrālā socializēšanās un iedvesmas vieta ir kafejnīca ar bāru un variējamu sēdvietu izkārtojumu. Turpat atrodas muzeja veikala „lete” un omulīga lounge zona ar ērtiem dīvāniem un mīkstiem paklājiem. Tā ir veidota, iedvesmojoties no mākslinieku darbnīcas, ko akcentē turpat izstādītie Zuzānu kolekcijas mākslas darbi. Lielā un Mazā izstāžu zāles ar 1100 m² platību ir piepildītas ar gaismu no jumta vai panorāmas sienu logiem. Zāles viegli transformē savas izstāžu funkcijas un ir piemērotas publisku programmu un pasākumu norisei. Savukārt ēkas paš augšā atrodas panorāmiska, zaļo augu pārpilna terase, kur sagaidīt septembra saulrietus. Mākslas centra izstāžu programmu papildinās ekskursijas, lekcijas, meditācija, kino un DJ vakari.
Ar vairāk nekā divdesmit tūkstošiem dažādu žanru mākslas darbu Zuzānu kolekcija ir skaitliski lielākā privātā Latvijas mākslas kolekcija pasaulē. Tās kodolu veido 19. gadsimta beigu māksla un 20. gadsimta pirmās puses klasiskais modernisms, 1950.–1980. gadu māksla padomju varas periodā, kā arī mūsdienu Latvijas mākslinieku darbi. Kolekcijā ir pārstāvēti gan zināmi mākslinieki, gan mākslas autsaideri un disidenti.
Zuzeum atklāšanas izstāde Mēs dzīvosim. Mūsdienu māksla Zuzānu kolekcijā , kas ir veidota mākslas centra izstāžu vadītājas Ievas Zībārtes kuratores uzraudzībā, būs apskatāma līdz šī gada 8. novembrim. Tā sniedz ieskatu Zuzānu kolekcijas jaunieguvumos un piedāvā apmeklētājiem starptautisku mākslas pieredzi Rīgā. Tā ir iespēja aizmirst par robežu šķērsošanas grūtībām. Visi izstādē apskatāmie 43 mākslinieku darbi tapuši pēc 2000. gada, un to autori ir mākslinieki ar dažādu izcelsmi un pieredzi no Latvijas, Igaunijas, Krievijas, Vācijas, Francijas, Lielbritānijas, Kamerūnas, Dienvidāfrikas, Indijas, Meksikas un ASV. Izstādē ir redzami lielformāta mākslas darbi – gleznas, skulptūras un dekoratīvā māksla – par mūsdienu cilvēkam un sabiedrībai svarīgām tēmām: identitāte, tehnoloģijas, citplanētieši, viltus ziņas, robežu pārvarēšana, daba, saknes, eskeipisms, nāve, vientulība, pašizziņa, cerība, izglābšanās.
Foto: Norbert Tukaj