Pēdējā laikā arvien vairāk uzmanības tiek pievērsts cilvēku dzīves kvalitātei, kurā svarīgu lomu spēlē tieši mūsdienu pilsētvide. Pilsētas tiecas būt komfortablas, nodrošināt augstus dzīves standartus, vienlaicīgi arī saimnieciski izdevīgu un saudzīgu attieksmi pret vidi. Ar veiksmīgu pilsētvides pārveides projektu var lepoties Kauņa. Rekonstruētais Vienības laukums (Vienybės aikštė) tika nodots ekspluatācijā šī gada jūnijā, bet pērn projekts ieguva godalgu prestižajā dizaina konkursā GERMAN DESIGN AWARD 2019 nominācijā “Pilsētvide un infrastruktūra”. Žūrija atzīmēja, ka “Šis dizaina risinājums apvieno sākotnējās konstrukcijas sadrumstalotus arhitektūras stilus ļoti mūsdienīgā veidolā. Tā ir gaiša, pievilcīga, labvēlīga un pasludinoša izcilas kvalitātes pilsētas dzīves telpa.”
Pie projekta īstenošanas strādāja lietuviešu un vācu arhitektu komanda: SBA (Rimantas Giedraitis) un 3Deluxe birojs. Rekonstrukcijas rezultātā no sadrumstalotas telpas, kuras lielākā daļa tika izmantota kā milzīga autostāvvieta, tika izveidota mūsdienīga urbāna spēka vieta. Tā kļuva par īstu dāvanu pilsētas iedzīvotājiem un viesiem. Īpaši priecīgi ir riteņbraucēji, skeitbordisti un skrituļslidotāji, jo tagad viņi var brīvi pārvietoties starp laukuma līmeņiem, kuri ir plūstoši savienoti savā starpā. Turpat atrodas zaļās zonas, ūdens objekti, kafejnīcas un restorāni. Laukums Vienybės aikštė ir skeitparka, bērnu laukuma un pilsētas viesistabas hibrīds – ideāla vieta jaunai un dinamiskai sabiedrībai. Tā tik turpināt, Lietuva!
Iepriekš gandrīz pamestais un aizmirstais laukums tagad atspoguļo valsts novatorisko garu. Tas pārvērtās par pievilcīgu vietu, kas vilina iedzert kafiju pusdienu pārtraukuma laikā vai pastrādāt svaigā gaisā. Laukuma telpa tiek vienota ar trotuāriem, celiņiem un dabīgām „saliņām”. Organisku ainavas dizainu veido horizontālās zaļās zonas un ūdens objekti, kas savieno laukuma dažādos augstuma līmeņus, kā arī šaha secībā izvietotas sēdvietas un pakāpieni. Izmantoto materiālu vidū dominē viegls granīts, koks un balts eksponētais betons. Apzaļumošanas koncepcijas pamatā ir vietējā priede un bērzs, kā arī kukaiņiem draudzīgas zāles un krūmi. Cauri pievilcīgai betona ainavai ar koka saliņām vijas mākslīga ūdens straume, aicinādama apmeklētājus uzkavēties un parotaļāties. Interaktīvās strūklakas instalācija atdzīvina plašu atvērtu telpu, kuru var izmantot arī pasākumiem, festivāliem un tematiskajiem tirdziņiem.
Projekta ietvaros tika realizēta aizraujoša kompozīcija no dažādu laikmetu arhitektūras interpretācijām. Jaunā stūra ēka ir atsauce uz Lietuvas Art Deco mantojumu, tā pievērš uzmanību ar elegantu vienkāršību un plūstošām formām. Jaunceltnes centrālais bloks atspoguļo Bauhaus un 1960. gadu sākuma starptautiska stila tradīcijas. Rekonstruētās fasādes pamatā ir estētiskā vienkāršība, kas saskatāma arī Baltijas reģiona modernismā. Garenais jumta paviljons aptver gan jaunuzceltās, gan atjaunotās konstrukcijas, apvienojot dažādus stilus un apzīmējot jaunā vienību. Uz jumta visa kompleksa garumā atrodas terase – zaļā oāze, no kuras paveras lielisks skats uz pilsētu. Vēl viens papildinājums, kas atrodas iepretim jaunajai stūra ēkai, ir moderns amfiteātris. Ēkas fasādi, kas ir vērsta ar skatu tieši pret amfiteātri vajadzības gadījumā var aprīkot ar milzīgu LED ekrānu.
Īstenojot Vienybės aikštės projektu, Kauņa ir realizējusi pilsētvides arhitektūras koncepciju, kas ir vērsta uz nākotni un sniedz jaunus impulsus jaunākās paaudzes attīstībai. Saglabāt kultūras mantojumu, vienlaikus radot telpu sociālajai transformācijai, nebija viegls uzdevums. Risinājums tika atrasts novatoriskā arhitektūrā, kas apmierina mūsdienu sabiedrības vajadzības: tā ir dinamiska, draudzīga, atvērta un iekļaujoša. Jaunais Vienības laukuma veidols apvieno cilvēkus, rada jaunas iespējas un uzlabo Kauņas iedzīvotāju dzīves kvalitāti, kā arī vilina tūristus. Cerams, ka nākotnē vēl vairāk pilsētu veidos modernu un komfortablu publisku vidi, kas sekmēs pilsētnieku labklājībai.
Foto: Norbert Tukaj