Lai radītu ko jaunu, nav jāizārda vecais. Ar šādu moto, ārkārtīgi iejūtīgi pret apkārtējo vidi un tās vēsturi, ir tapis Azulik Uh May – pārlaicīgs, starpdisciplinārs mākslas centrs Meksikā, Jukatanas pussalā. Džungļu ieskautais objekts atrodas netālu no Tulumas pilsētiņas, kas seno maiju civilizācijas laikā bija Kobas galvenā osta. Projekta autors ir režisors, gleznotājs, uzņēmējs un filantrops Eduardo Neira (Eduardo Neira), plašāk zināms kā Roth. Par galveno iedvesmas avotu viņa arhitektu birojam Roth-Architecture kļuva Tulumas džungļu nepieradinātā daba, kas atspoguļojas katrā projekta detaļā. Un, lai arī nelīdzinās seno maiju tradicionālajai arhitektūrai, tas ir apveltīts ar izteiktu lokālo identitāti.
Azulik Uh May ir daļa no plašāka videi draudzīga luksusa klases atpūtas kompleksa Azulik Tulum. Tajā ietilpst radošā telpa, mākslinieku rezidences, mākslas muzejs, pasākumu telpa, dizaina un modes darbnīcas, ierakstu studija, senās medicīnas telpa un trīs viesnīcas. Projekta realizācijas gaitā ir likts uzsvars uz lēnu, nesteidzīgu būvniecības procesu, izmantojot Dienvidamerikas pamatiedzīvotāju tradicionālās amatniecības metodes un roku darbu.
Līdzīgi kā dzīvs organisms, mākslas centra galvenās ēkas plūstošā forma ir tapusi, ļaujoties vietas diktētajiem noteikumiem, bez tradicionāla telpu plānojuma vai rasējumiem. Projekta autoru lielā pietāte pret vidi ir likusi ne tikai radoši pieiet būvniecības procesam un atteikties no smagās celtniecības tehnikas, bet arī ēkas apjomā integrēt būvlaukumā esošos kokus. Šādā veidā kopumā divsimt koku ir burtiski iemājojuši celtnē, no grīdas līmeņa stiepjoties cauri sienām un griestiem. Ēka sastāv no atsevišķām biomorfām struktūrām, ko savieno virvēs iekārti tiltiņi un taciņas, kas ved gar āra baseiniem un mākslīgo ezeru. Visas ēkas daļas ir dabiskā apgaismojuma pielietas, sajūtu līmenī nojaucot robežu starp ārtelpu un iekštelpu. Neparastajā projektā interjers un eksterjers ir saplūdināti vienotā veselumā. Sekojot maiju sakrālās arhitektūras principiem, ēkas būvniecībā liela loma ir līnijai, šajā gadījumā par pamatu ņemot Fibonači spirāli, kuras līnija veido ēkas plānojuma trajektoriju 2,5 km garumā.
Arī kompleksā esošās rezidences ēkas struktūra ir veidojusies organiski, pielāgojoties būvniecības vietas florai, faunai un zemesgabala reljefam. Ēkas forma ir veidojusies līdzīgi – kā pinot grozu. Galvenais faktors, kas ļāva nonākt pie tik oriģināla risinājuma, bija pilnīga brīvība veikt izmaiņas projektā būvniecības laikā, pielāgojot celtni apkārtējai videi. Rezidences interjerā organiski iekļaujas pēc pasūtījuma izgatavoti betona galdi un sēdmēbeles, kuru plūstošās formas runā vienā formu valodā ar ēku apjomiem. Interjera apdarē pulētās betona virsmas kontrastē ar bejuco vīnogulāju raupjumu. Interjera elementi – gaismekļi un dažādi pinumi – ir vietējo amatnieku roku darbs, izgatavoti īpaši šim projektam, piešķirot tam unikālu, tikai šai vietai raksturīgu noskaņu.
Azulik Uh May, līdzīgi kā projekta autora un pasūtītāja Roth iepriekšējā lolojumā – netālu esošajā luksusa klases eko viesnīcā Azulik Tulum –, atklājas izjusta pieeja lokālajai kultūras un vietas identitātei. Nekādā veidā neizmainot esošo biotopu un padarot būvniecības procesu maksimāli draudzīgu videi gan no ekoloģiskā, gan kultūrvēsturiskā viedokļa, ir tapis ārkārtīgi mūsdienīgs projekts, kas noteikti var kalpot par iedvesmas avotu un piemēru citiem holistiskās pieejas entuziastiem.
Projekta nosaukums: Azulik Uh May, Tulum, Quintana Roo
Projekta autori: Roth-Architecture, Roth (Eduardo Neira)
Projekta realizācija: 2018
Platība: 2254.00 M²
Foto: Roth-Architecture