Miera ielas 25. nams, kurā savulaik atradās Ceļu satiksmes drošības direkcija, ir tapis 1932.-1933. gadā pēc latviešu arhitekta Aleksandra Klinklāva projekta. Jau tolaik tajā atradās veselības aprūpes risinājumu kompānijas Roche birojs, ražotne un aptieka. 2016. gadā kompānija ēku no valsts atpirka, un šodien tajā atrodas SIA Roche Latvija birojs un inovāciju laboratorija, kas papildina Roche Akadēmijas atbalstu jaunajiem zinātniekiem. Ēka ir lielisks piemērs, kā pārlaicīgas arhitektūras paspārnē satiekas pagātne, tagadne un nākotne.
2017. gadā noritēja arhitektūras ideju konkurss par ēkas Miera ielā 25 atjaunošanu. Žūrijas komisijas lēmums bija Roche vēsturiskās biroja ēkas renovāciju uzticēt Didrihsons arhitekti vadošajam arhitektam Gatim Didrihsonam un viņa komandai.
Ēkas atjaunošana bija liels izaicinājums visai arhitektu un būvnieku komandai. 300 tonnas smagās četru stāvu ēkas, viens stūris bija par gandrīz 60 centimetriem zemāks nekā otrs un ēku vajadzēja izlīdzināt. Šis uzdevums tika uzticēts Itālijas celtniecības kompānijai Novatek. Pateicoties Novatek vadītājam Renato Canteri un būvdarbu vadītājam Bruno Gemmi, kā arī detalizētām vēsturiskajām liecībām par ēkas projektēšanas un būvniecības procesu, tika izdarīts šķietami neiespējamais. Ēka tika pacelta par 60 centimetriem bez plaisām un zudumiem. Ēkas pamatnē tika ieurbti vairāk kā 330 pāļi, uz kuriem ēka tika balstīta un tad iztaisnota. Tas ir pasaules celtniecības praksē unikāls notikums, inženiertehnisks sasniegums.
2018. gadā uzsākot renovācijas darbus, māja tika trīsdimensionāli uzmērīta, lai ir skaidrs, kuras vēsturiskās vērtības ir saglabājušās un kāds ir to stāvoklis. Vācijā ražotās būvkeramikas plāksnes mājas fasādei, radiatori un lielās koka kāpnes bija lielākā vērtība, kas bija saglabājusies un turpina priecēt garāmgājējus un ēkas viesus. Ēkas atjaunošanas procesā, nezaudējot tās kopējo šarmu, trīsdesmitajiem gadiem raksturīgie šaurie, tumšie koridori tika paplašināti tā, lai tajos ienāktu vairāk gaismas un ēku padarītu plašāku un atvērtāku. Rezultātā tika izveidots 21. gadsimta biroja vajadzībām atbilstošš telpu iekārtojums, veidojot atvērtā tipa biroju.
Pagalmā pēc iespējas ir saglabāti esošie koki, kā arī papildināti apstādījumi. Ir izveidota ērta velonovietne darbiniekiem un viesiem, kā arī soliņi. Īpaša vieta ir jumta terase ēkas augšstāvā, kas, savienojumā ar virtuvi un neformālām tikšanās telpām, ir iemīļota vieta Roche Latvija komandai un ēkas apmeklētājiem, veicinot saikni ar ārtelpu.
Roche ģimene un arī uzņēmums vienmēr ir bijuši mākslas mecenāti un kolekcionāri, tāpēc viens no noteikumiem Roche būvēm ir mākslas klātbūtne tajās. Arī Miera ielas namā būs iespēja izvietot mākslas kolekcijas. Vieta laikmetīgajai mākslai ir ieplānota gan mājas pagalmā, gan iekštelpās.
Trīsdesmitajos gados Rīgas centra jūgendstila un neoklasicisma apbūvē ienāca askētiskais un savam laikam novatoriskais funkcionālisma stils. Viens no spilgtākajiem funkcionālisma pārstāvjiem Latvijas arhitektūrā bija tieši šīs ēkas autors, arhitekts Aleksandrs Klinklāvs. Savukārt viņa projektētais nams Miera ielā 25 ir viens no spilgtākajiem piemēriem, kā pateicoties ēkas īpašniekiem, pārdomātas pieejas rezultātā vēsturiska ēka atgūst otro elpu un savā kvalitātē pārspēj ne vienu vien jauno projektu.
Foto: Romans Šklenniks