Dzirdot vārdu “universitāte”, mēs labākajā gadījumā iedomājamies vēsturisku mūra ēku. Liela daļa izglītības iestāžu ir padomju laika mantojums, bieži ar mūsdienu prasībām neatbilstošām telpām. Akadēmiskajai videi dažreiz trūkst ciešākas mijiedarbības ar ārpasauli. Bet, protams, ir izņēmumi. Tartu universitātei piederošais centrs Delta vienlaikus risina vairākus svarīgus jautājumus: vietas trūkumu, mācību vides modernizāciju, kā arī lielu un vidēju uzņēmumu piesaistīšanu sadarbībai, kas ir izdevīgi zinātnei, pilsētai un visai valstij.
Pēc universitātes vadības domām, šāda centra celtniecība bija nobriedusi līdz ar straujo IT nozares izaugsmi. Topošie programmētāji bija izkaisīti pa visu valsti un bija daudz vairāk cilvēku, kas vēlējās apgūt daudzsološo profesiju, nekā studiju vietas varēja uzņemt. Turklāt, aktuāls ir kļuvis jautājums par draudzīgas uzņēmējdarbības vides izveidi, kas ir ieinteresēta strādāt pie kopīgiem inovāciju projektiem. Tika nolemts izveidot kaut ko līdzīgu biznesa inkubatoram Tartu Universitātē.
Projektētāji un celtnieki ņēma vērā universitātes paaugstinātās prasības attiecībā uz tehnoloģisko nodrošinājumu, funkcionalitāti, un izpildīja arī pašvaldības rīkojumu par harmonisku jaunās ēkas integrāciju pilsētvidē. Divas ēkas – viena izglītības un pētniecības vajadzībām, otra – uzņēmējiem, atrodas pašā pilsētas centrā, Emajõgi upes krastā. Delta centrs atrodas blakus parkam, universitātes sporta zālei, vairākām kafejnīcām, restorāniem un citām apmeklētāju iecienītām vietām. Šādā pilsētas audumā jaunā ēka nepazuda, bet, gluži pretēji, nekavējoties kļuva par ainavas orientieri.
Delta centra ēku projektējuši arhitektu biroja Arhitekt11 OÜ speciālisti – Ilimars Truverks, Sanders Āss, Sanders Paliaks, Kristjans Linds un Joanna Kordemets. Šo iespaidīgo struktūru uzbūvēja uzņēmumi Ehitusfirma Rand & Tuulberg un Ehitustrust. Rezultātā universitāte uzņēma vienu no modernākajiem digitālo tehnoloģiju centriem Ziemeļeiropā. Šeit vienlaikus studēt un strādāt var vairāk nekā 3000 studentu, pasniedzēju un pētnieku. Zem viena jumta atrodas Datorzinātnes institūts, Matemātikas un statistikas institūts un Ekonomikas fakultāte. Pateicoties šādam izvietojumam, iesācēji un pieredzējuši profesionāļi no dažādām jomām var savstarpēji mijiedarboties. Arī universitātes pētniekiem ir iespēja attīstīt un īstenot inovatīvus projektus kopā ar uzņēmumiem, kas atrodas blakus esošajā ēkā, savienoti ar galveno koridoru otrā un trešā stāva līmenī.
Izglītības un pētniecības ēkas četrstāvu apjoma kopējā platība ir 17 500 m². Papildus studentu auditorijai un mācību telpām ir telpas un laboratorijas dažāda veida izglītojošam darbam, kā arī ēdnīcas. Pagrabstāvā 4600 m² platībā atrodas autostāvvieta un inženiertehniskās telpas. Ēkas nesošās daļas ir izgatavotas no dzelzsbetona saliekamajiem paneļiem, balsti un sijas – no betona. Ēkas atšķirīgā iezīme ir tumši pelēka misiņa metāla konstrukcija, kas uzstādīta apmēram metra attālumā no fasādes. Metāla ribas kalpo ne tikai skaistumam, bet arī veido aizsegu no saules.
Biznesa centra blakus esošās piecstāvu ēkas kopējā platība ir 4700 m². Viss Delta centrs pasūtītājiem izmaksāja gandrīz 40 miljonus eiro.
Tādi projekti kā Delta centrs ir universitātes un valsts tālredzīgas investīcijas reģiona attīstībā. Pateicoties labi pārdomātam arhitektoniskajam risinājumam, tā tuvina akadēmiskās norises lietišķajai biznesa videi, kas, savukārt, ļauj augt kvalificētam personālam, saīsina ceļu drosmīgu inovāciju realizēšanai, kā arī atdzīvina pilsētas un valsts ekonomiku. Šāda mijiedarbība dod labumu visiem – gan zinātniekiem, gan uzņēmējiem.