Esam jau pieraduši sazināties ar radiniekiem, iepirkties tiešsaistē, veikt lietišķas pārrunas un rīkot sapulces digitāli. Tas palīdz ietaupīt laiku, būt mobilākiem un darboties produktīvāk. Pandēmija ir mums atklājusi daudz plašākas iespējas darboties tīmeklī, un tās skar arī tādas radošas profesijas kā interjera dizains. Bet kā īstenot projektu līdz atslēgai, ja autors pie tā strādā attālināti un sazinās ar klientiem un darbu izpildītājiem tikai ar tālruņa un mesendžeru rīku starpniecību? Jeļena Šarapova ir arhitekte no Odesas, kura nolēma pirmoreiz ķerties pie dizaina projekta realizācijas tiešsaistes režīmā.
Arhitektei un studijas ArhStrojProjekt īpašniecei Jeļenai Šarapovai no Ukrainas ir bagāta pieredze darbā ar dažādiem arhitektūras un dizaina projektiem. Tomēr līdz šim nav bijusi vajadzība realizēt dizaina projektu neklātienē, paļaujoties tikai uz apakšuzņēmējiem. Šoreiz noteicošais faktors izvēlei darboties attālināti bija pasūtītāju atrašanās ārzemēs un vēlme līdz minimumam samazināt savu līdzdalību procesā. Rezultātā bija jānodod dzīvošanai gatavs mājoklis. Protams, klientu vēlmes par to, kādam jābūt interjeram, tika apspriestas, taču pamatā viņi paļāvās uz arhitektes profesionalitāti. Situāciju neparastāku padarīja tas, ka pandēmijas dēļ Jeļena nevarēja nokļūt Latvijā un bija spiesta strādāt pie projekta attālināti.
Saziņa ar klientiem, būvniekiem, kā arī materiālu un mēbeļu piegādātājiem notika tiešsaistē, izmantojot tālruni un videozvanus, līdz pat sīkākajai detaļai apspriežot un saskaņojot projektu. Latvijā bija nepieciešams atrast uzticamus partnerus. Mēbeļu un gaismas ķermeņu piegādei tika izvēlēti uzticami piegādātāji, savukārt vietējos mēbeļniekus un celtniekus Jeļenai nācās meklēt, paļaujoties uz ieteikumiem un intuīciju. Meklējumi vainagojās ar panākumiem, visiem tika nosūtīts pasūtītāja apstiprināts dizaina projekts, un visi posmi tika īstenoti attālinātā režīmā.
“Man tā bija pirmā pieredze, kā strādāt jaunajā formātā, tostarp attālināti sazināties ar celtniekiem. Tas bija sava veida profesionālais izaicinājums sev – vai tiešām arhitekts, celtnieki un attālināti strādājoši darbuzņēmēji spēs pārvērst dzīvokli garšīgā projektā, nevainojami īstenojot klienta ideju un vēlmes. Vai ir iespējams nekļūdīgi radīt jaunu interjeru, reāli neesot objektā? Tagad es varu droši apgalvot, ka visi tikām galā ar uzdevumu teicami. Paldies klientiem, ka viņi uz mums paļāvās un noticēja, ka arī attālināti var sasniegt labu rezultātu,” atzīst Jeļena Šarapova.
Mēbeļu un gaismas ķermeņu piegādi veica Itālijas uzņēmums Allure Luxury Group s.r.l. (allure.maison), kas starptautiskā mērogā izplata premium klases mēbeles, gaismas ķermeņus, dekorus un miega komforta komponentus mājokļiem, viesu izmitināšanas uzņēmumiem, komerctelpām, privātām lidmašīnām, jahtām un kruīzu kuģiem.
Mēbeļu ražošanai atbilstoši dizaina projektam tika izraudzīta rūpnīca Pianca World Contract, kas atrodas Itālijā. Kompozīcijā ar gaišām sienām un Amerikas riekstkoka apdari, elegantajiem dabīgā velūra un lina tapsējumiem, kā arī fakturētā akmens un metāla aplikāciju fragmentiem šīs mēbeles izskatās harmoniski un efektīgi.

Guļamistabā slēpjas ar aci nesaskatāms komforta un veselības elements – itāļu manufaktūras The Sleeping Company radītie personalizētie matrači, kas veidoti, ņemot vērā katra ģimenes locekļa individuālās īpatnības un vēlmes. Piemēram, divguļamajā gultā vienā veselumā apvienotas divas atšķirīgas komforta zonas. Tā kā pildījumam izmantoti visprogresīvākie augsto tehnoloģiju materiāli, kādi vien patlaban ir pieejami, The Sleeping Company ražotie matrači to lietotājam atpūtas laikā nodrošina tādas funkcijas kā mikroklimata regulēšana, pretalerģijas terapija ar infrasarkano siltuma starojumu un pareizas ortopēdiskās pozīcijas bērniem augšanas procesā. Savukārt viesnīcu viesiem uzņēmums piedāvā speciālu matraču izvēles sarakstu.
Itāļu zīmola Penta Light Group gaismas ķermeņi izceļ interjera īpašo raksturu un burvību. Līdztekus praktiskajām funkcijām gaismekļi kalpo arī kā stilīgs dekors, kas piesaista ar dažādu ģeometrisko formu, stikla toņu un gaismas spilgtuma saspēli.
Virtuves iekārtojuma, keramogranīta un santehnikas piegāde tika uzticēta spāņu koncernam Porсelanosa. Dažādu veidu projektiem izstrādātais keramiskais apšuvums Porcelanosa, Venis un Urbatek integrējas telpā, neradot kontrastus un uzkrītošas zonu pārejas. Visiem Noken ūdens maisītāju modeļiem ir pārdomāts dizains, optimāls ūdens patēriņa iestatījums, un tie ir vienkārši lietojami.
Galdniecības darbus un augstas kvalitātes iebūvēto mēbeļu izgatavošanu veica Latvijas uzņēmums Eksimi (eksimi.com), kas īsteno individuālus projektus gan Latvijā, gan aiz tās robežām.
Pateicoties arhitektes drosmei un uzņēmībai, kvalitatīviem materiāliem, uzticamiem piegādātājiem un prasmīgiem izpildītājiem, viss izdevās lieliski. Visticamāk, ka arī tad, ja pandēmijas dēļ nebūtu slēgtas robežas, galarezultāts būtu tieši tāds pats, taču nāktos iztērēt daudz vairāk laika ceļā un klātienes apspriedēs. Izmantojot radušos situāciju vai drīzāk – par spīti tai, dizaineriem ir pavērusies iespēja strādāt pie projektiem attālināti, vienlaikus nesamazinoties kvalitātei. Pagaidām Jeļenai šis pilnībā attālināti īstenotais projekts ir Latvijā pirmā pieredze, taču nav izslēgts, ka drīzumā tiešsaistes projektēšanas pakalpojums kļūs par pavisam ierastu lietu.