Ilgtspējības tendences jau ne pirmo gadu ir mūsdienu pasaules dienas kārtībā. Modes un dizaina nozares pievērš arvien vairāk uzmanības dabai draudzīgiem materiāliem un ražošanas metodēm. Ar pārsteidzošu ideju nāca klajā pašmāju dizainere Sarmīte Poļakova (Studio Sarmite). Iedvesmojoties no Latvijas mežiem, kā arī to masveida izciršanas procesa, dizainere radīja savu unikālo projektu PineSkins.
PineSkins ir materiālu dizaina projekts, kura ietvaros tiek izvērtēta pašreizējā meža resursu izmantošana ar mērķi radīt ilgtspējīgas un dabai draudzīgas metodes nākotnes koku apsaimniekošanā. Projekts ir par alternatīvu scenāriju izveidi tām koka daļām, kuras parasti paliek mežā pēc koka nociršanas. Viena no šādām daļām ir miza. Izmantojot esošo kokgriešanas nozari par pamatu priežu mizas iegūšanai, dizainere šo blakusproduktu pārvērš daudzpusīgā materiālā, kas pēc savām īpašībām līdzinās dabīgai ādai.
Lai panāktu, ka tā paliek elastīga, svaigi novākto priežu mizu apstrādā ar bioloģiski mīkstinošu šķīdumu. Pēc tam tiek pievienoti krāsu pigmenti un tā tiek pārklāta ar vasku, kas padara mizu izturīgu, tajā pašā laikā saglabājot tās dabīgās īpašības. Gala produkta krāsa variējas no zemes brūnas līdz rozā un pat dziļas terakotas. Turklāt materiālā saglabājas izteikta koka smarža. Šāda pieeja priedes apstrādei un izmantošanai dizainā iepriekš vēl netika pielietota: gala materiāls ir unikāls, arī intuīcijas līmenī tas šķiet ļoti pazīstams.
PineSkins aicina cilvēkus samazināt ātrumus, izjust un pieredzēt mežu ar taustes un ožas palīdzību. Priekšmetu dabīgā tekstūra atmodina maņas, it īpaši, staigājot basām kājām pa mizas paklāju. Dizainere sadarbojas ar citiem uzņēmumiem, arhitektiem un dizaineriem, lai sekmētu PineSkins izmantošanu dažādu interjera priekšmetu un citu aksesuāru ražošanā. Lai pierādītu materiāla potenciālu, Sarmīte pati nepārtraukti izstrādā jaunus priekšmetu dizainus. Viņas jaunu kolekciju veido abstraktu formu vāzes un traukus, kas iedvesmoti no mežu līnijām un formām. Līdzās PineSkins dizainere eksperimentē ar citiem blakusproduktiem, kas paliek pāri kokgriešanas procesā, piemēram, sveķiem un celulozi. Viņas mērķis ir radīt biomateriālus, kas varētu kļūt par jauna dizaina projektēšanas normu.
Vēsturiski priedēm Latvijā bija svarīga loma – tās izmantoja gan medicīnā un kulinārijā, gan saimniecībā. Taču šodien lielie uzņēmumi pārsvarā izmanto tās tikai kā izejvielu. Tāpēc ir īpašs gandarījums būt par aculieciniekiem pašmāju mākslinieku radītām alternatīvām idejām nākotnes attīstībai. “Mums nav planētas B!” – šis nesen izteiktais apgalvojums kļuvis teju par spārnotu frāzi. Sarmītes Poļakovas projekts PineSkins ir lielisks pierādījums tam, ka esam gatavi nosargāt mūsu planētu ”A”.