Arhitektūras un tehnoloģiju mijiedarbība ir būtisks dzinējspēks jaunu ideju un formu tapšanas procesam. Tērauda konstrukcijas 20. gadsimta sākumā aizsāka veselu laikmetu, ko nomainīja prefabricētie paneļi 60. gadu sākumā, būtiski izmanot izpratni par to, ko saucam par laikmetīgu arhitektūru. Šobrīd, 21. gadsimtā gaisā virmo dažādas idejas par līdzšinēji ierastā būvniecības procesa izmaiņām, tostarp izmantojot dronu un 3D drukas tehnoloģijas.
Nīderlandes pilsētā Eindhovenā 2018. gadā tika izveidota viena no pasaulē pirmajām komerciālo mājokļu projekta koncepcijām, kuru pamatā ir 3D-betona druka. Projekta nosaukums ir “Project Milestone” un tā autori ir Eindhovenas Tehnoloģiju universitāte, sadarbībā ar dizaina firmu Houben & Van Mierlo Architecten. 3D-betona drukas mājokļu sērijā paredzēts realizēt 5 neregulāru formu ēkas, kas atbildīs visām mūsdienu komforta prasībām, lai tās varētu funkcionēt kā īres mājokļi. Projekts atradīsies Meerhovenā – jaunajā Eindhovenas rajonā uz rietumiem no pilsētas centra, netālu no lidostas. Katra māja tiks izstrādāta pēc atsevišķa koncepta, taču projekta kopējo tēlu raksturos izliektas betona sienas, kā arī izteikti balkona, logu un durvjailu iedziļinājumi. Dizaina pamatā būs neparasto ēku apjomu organiska saskaņa ar apkārtējo ainavu.
Pakāpeniska pieeja būvniecībai ļauj veikt pētījumus un ieviest jauninājumus pārējām ēkām jau agrīnā celtniecības gaitā. Kā pirmā tiks realizēta vienstāva bungalo ēka 95 kvadrātmetru platībā. Šai trīs istabu mājai sekos četras daudzstāvu vienības. Pirmo četru māju konstrukcijas elementi tiks izveidoti Eindhovenas Tehnoloģiju universitātē, taču pēdējās, piektās mājas būvniecība norisināsies būvlaukumā.
3D betona drukai ir potenciāls mainīt spēles noteikumus būvniecības nozarē. Papildus iespējai realizēt gandrīz jebkuru formu, šī tehnika ļauj arhitektiem projektēt ļoti smalkas betona konstrukcijas. Vēl viena būtiska priekšrocība ir ilgtspējība, jo ir nepieciešams daudz mazāk betona un līdz ar to daudz mazāk cementa, tādejādi samazinot būvniecības procesā radušos CO2 izmešus. Šobrīd varam tikai minēt, vai 3D betona drukas tehnika tiešām mainīs arhitektūras seju un ja jā – kāda tā būs?
