Vienlaicīgi savienojot pagātni ar nākotni, piešķirot jaunu izskatu 20. gadsimta ēkām, kā arī atrisinot būvniecības aizlieguma problēmu – JKMM Architects biroja speciālistiem izdevās atklāt vienu no pēdējā laika progresīvākiem arhitektūras objektiem Ziemeļeiropā. Tagad viņu darba auglis – mākslas muzejs Amos Rex, jeb jauns populārs galvaspilsētas kultūras centrs, ir atrodams visās tūristu kartēs ar norādi must see.
Šobrīd privātais mākslas muzejs Amos Rex atrodas Helsinku centrā – galvaspilsētas galvenajā ielā Mannerheimintie, bet līdz 2017.gadam tā mājvieta bija tā dibinātāja, pazīstama izdevēja, filantropa un kolekcionāra Amosa Andersona (1878-1961) mājā. Mainīgās mākslas tendences izvirzīja savas prasības – muzejam bija nepieciešamas jaunas telpas. Par Lasipalatsinaukio laukumu iepretī Lasipalatsi (Stikla pils) vēsturiskai ēkai un Bio Rex kinoteātrim tika domāts jau no paša sākuma. Taču ņemot vērā, ka Lasipalatsi modernisma šedevrs ir arhitektūras mantojuma sarakstā, JKMM arhitekti ierosināja nestandarta risinājumu – izvietot muzeju šajā laukumā, tikai zem zemes.
Tad nu sākās grandiozi celtniecības procesi, kā arī pagājušā gadsimta 30.gados uzceltu vecā kinoteātra un Lasipalatsi restaurācija. Uz laukuma tika saglabāts pulksteņa tornis, kuram ir ne tikai dekoratīva funkcija, bet arī praktisks pielietojums – tas ir daļa no Amos Rex ventilācijas sistēmas. Tagad daudzfunkcionālais komplekss Amos Rex ir apvienojis izstāžu un tirdzniecības telpas – restorānus, veikalus, birojus un kinoteātri.
Plašajām izstāžu zālēm, kas atrodas sešus metrus zem zemes, ir kupolu griesti bez balsta kolonnām, kas sniedz neierobežotas iespējas ekspozīciju autoriem. Kupolu sfēriskās formas izceļas virs zemes virsmas, to augšdaļu noslēdz apaļi logi, kas ir līdzīgi iluminatoriem un organiski iekļaujas pilsētvidē. No ārpuses kupolu apdarē izmantotas speciāli šim projektam izgatavotas savdabīgas formas betona plāksnes.
Muzeja iekštelpās gaisma ienāk pa apaļajiem logiem kupolos, daļēji tiek izmantots arī mākslīgais apgaismojums. Šādā veidā tiek radīta savstarpēja gaismas saspēle. Unikāls arhitektūras risinājums ir griestu lampa Lux Amos – tā ne tikai rada dabiskas gaismas sajūtu, bet arī mīkstina muzeja priekštelpu akustiku. Pēc būtības tie ir 318 programmējami Dali LED elementi un četru izmēru liesmu slāpējošas tekstila spirāles. Lux Amos autors ir arhitekts un interjera dizainers Petri Vainio.
Jaunais muzeju komplekss Amos Rex jau ir paspējis kļūt par populāru pilsētas kultūras centru. Visi, kas interesējas par mākslu, zina par tā atrašanās vietu. Pati pirmā izstāde piesaistīja jau 270 tūkstošus apmeklētāju. Tomēr viesus vilina ne tikai pats muzejs, bet arī tā dīvainie “pauguri” laukumā. Tagad tā ir iecienītā atpūtas un pasākumu vieta Helsinku iedzīvotājiem un tūristiem. Savukārt ziemā, cilvēki šeit nāk šļūkt lejā no“pauguru” kalniņiem.
Jāatzīmē, ka pavisam netālu no Amos Rex atrodas arī ļoti populārs laikmetīgās mākslas muzejs Kiasma un valsts lielākais mākslas muzejs Ateneum. Tuvumā darbojas arī Helsinku mākslas muzejs (HAM) un Taidehalli izstāžu zāle. Redzot tik iespaidīgu sarakstu, diez vai kādam vēl radīsies jautājums, kuru tad pilsētu varētu kronēt par Ziemeļeiropas kultūras un mākslas galvaspilsētu.