Programmēšanas skola un co-work telpa tehnoloģiju “gīkiem”
“Become a geek with the power to change the world!” – šāds moto ir pamatā jaunajai kopstrādes un programmēšanas skolas telpai Japānā, Fukuokas pilsētā. Tokijā dzīvojošais japāņu arhitektūras biroja Nomoto Sekkei arhitekts un dizainers Teppei Nomoto ir radījis atraktīvu piemēru tam, kā var izskatīties programmēšanas skola un kopstrādes telpa digitālo tehnoloģiju speciālistiem.
Fukuokas pilsēta atrodas Kjusju salā, kas ir Japānas vārti uz Āziju. Šajā reģionā mājo daudzi tehnoloģiju uzņēmumi, un tas ir iecienīts tūristu galamērķis. Pilsētas kūsājošās ielas ir piepildītas ar dažādu zīmolu veikaliņiem un restorāniem. G’s Academy telpas atrodas stratēģiski izdevīgā vietā, pašā pilsētas centrā, vien 15‒30 minūšu attālumā no lielākajiem transporta mezgliem, tostarp lidostas un vilcienu stacijas.
Skolas un kopstrādes telpas ir izvietotas kāda sešstāvu nama pirmajos divos stāvos – iepriekš tur atradās dažādi veikali un skaistumkopšanas salons. Savdabīgu raksturu telpām piešķir to šaurais, gareniski izstieptais plānojums.
Pasūtītāja dotais uzdevums paredzēja izveidot telpas, kas būtu pietiekami daudzfunkcionālas, lai tās varētu pielāgot dažādām programmēšanas skolas un kopstrādes telpas aktivitātēm. Lai visefektīvāk izmantotu gareniski izstiepto plānojumu, telpu centrā izvietota lineāras konfigurācijas centrālā ass, ap kuru izkārtotas dažādu funkciju transformējamas telpas. Pirmo stāvu dala programmēšanas skola un kopstrādes telpas lietotāji. Tajā izvietotas gaismas pielietas koplietošanas telpas, kurās pastāvīgi uzturas daudz cilvēku. Pirmajā stāvā atrodas ieejas halle, bibliotēka, virtuve, sapulču telpas, skolas auditorijas un brīva tipa darba vietas. Telpas lietotājiem ir pieejamas arī pasta kastītes, slēdzami skapīši un citas ērtības. Savukārt otrajā stāvā izvietotas darba telpas ar galdiem 1‒2 personām un darba telpas īrei, kā arī laboratorija, virtuve, atpūtas zona un labierīcības.
G’s Academy interjera apdare ir izteikti minimālistiska. Modulārās mēbeles uz riteņiem ļauj telpu izmantot dažādos veidos, katru reizi mēbeli pārstumjot sev līdzi un pēc lietošanas atgriežot tai paredzētajā vietā, kas ir speciāli iezīmēta, līdzīgi kā autostāvvieta. Šāda sistēma ļauj pat ļoti mainīgā telpā saglabāt zināmu kārtību. Darba vietu zonējumu iezīmē perforētu sienas paneļu sistēma. Savukārt daudzfunkcionālajā hallē šim mērķim kalpo spilgti oranži vinila aizkari, ko var pārvietot līdzīgi bīdāmajām durvīm, tādējādi mainot zonējumu atbilstoši telpas lietotāju vajadzībām. Lai telpu padarītu vēl fleksiblāku, kontaktligzdas ir izvietotas griestos. Projekta autori ir izmantojuši faktu, ka telpas apgaismo tikai ziemeļu gaisma, un radījuši mākslīgā apgaismojuma pielietu telpu, kurā “nakts nekad nepienāk” un kuras lietotāji 24 stundas diennaktī var radīt produktus un pakalpojumus. G’s Academy telpas ir nemitīgā kustībā, līdzīgi kā lidosta vai stacija. Ar spilgtiem krāsu akcentiem tā ir globāla tikšanās vieta, kur cilvēki un informācija nemitīgi mainās un dzimst jaunas idejas. Mūsdienās zināšanas ir viena no vērtīgākajām valūtām. Tādēļ vieta, kur tiek gūtas jaunas zināšanas un notiek to apmaiņa, ir pelnījusi īpašu uzmanību gan funkcionalitātes ziņā, gan interjera detaļās.