Restorāns Odeon – dzīvība aizmirstā Tallinas rajonā
Rekreācija un džentrifikācija – šīs divas samērā jaunas koncepcijas tiek īstenotas progresīvas pilsētās, kuras aizdomājas par vides attīstību un savu iedzīvotāju dzīves kvalitātes uzlabošanu. Kādreiz degradēto rajonu, bijušo ostu vai industriālo zonu pārveidošana mēdz sākties spontāni, parādoties vienam vai diviem pievilcīgiem objektiem, kas piesaista cienījamu auditoriju. Pie šādām reflektējošām pilsētām pieder arī Tallina, kas savu ielu veidolā cenšas ienest pēc iespējas aktīvākas pozitīvas pārmaiņas. Piemēram, Kopli rajons, bijusī industriāla zona ar rūpnīcām un laivu piestātnēm pamazām pārtop par radošās profesijas pārstāvju tikšanās un dzīves epicentru. Nesen šajā bohēmiskā rajonā tika atvērts bārs-restorāns Odeon, kas ar savu izskatu un saturu ļauj noprast: teritorija atdzīvojās jaunā kvalitātē.
Odeon dizainu izveidoja Atelier Sérgio Rebelo. Studijas dibinātājs Sergio Rebelo Carvalho ir pazīstams ar veiksmīgiem dizaina projektiem gan dzimtajā Portugālē, gan ASV. Radošu atbalstu projektā sniedza viņa kolēģe Mary Jordan. Odeon atrodas garas padomju laiku ēkas pirmajā stāvā. Klusumu šeit pārtrauc vien retas automašīnas un garāmbraucoši tramvaji. Ēkas fasāde necenšas izcelties, spēlējot līdzi apkārtējo ēku noteikumiem. Astoņas platas logu vitrīnas sedz askētiskas žalūzijas, ļaujot garāmgājējiem vienīgi minēt par interjera iekšējo apdari. Norādi par iestādes raksturu dod plašā terase, kur vasarās laikā apmeklētāji var baudīt dzērienus un atpūsties zviļņu krēslos. Pārējos gadalaikos pārsteigumi gaida iekšpusē.
Tie sākas jau pie durvīm, kur viesus sagaida divas milzīgas vintage lustras, vairāki mākslas objekti uz sienām un palodzes garumā izstādīti augi. Telpas ir sadalītas vairākās zonās, katrai no tām ir noteikta funkcija. No omulīga salona-priekštelpas apmeklētājs nonāk mājīgā, gaismas piepildītā ēdamistabā, kas atgādina Kalifornijas ēdnīcu. Dizainā tiek apvienoti negaidīti materiāli un krāsas, piemēram, grīdas un dīvānu pamatnes ir ieklāti ar pelēkām terrazzo plaknēm marmora skaidām. Gludām sienām ir pasteļ-zaļgana nokrāsa, savukārt kolonnas, kas arī pilda starpsienu funkcijas, ir uz pusi pārklātas ar gofrētām flīzēm un spoguļiem. Sēžamie soļi izceļas ar apelsīnu krāsas mīkstiem sēdekļiem ar ādas imitāciju, aizmugurē dažiem ir iebūvētas nišas ar dzīviem augiem.
Tikpat oriģināla ir pasākumu zāle ar terrazzo grīdas segumu, kur sienas ir pārklātas ar korķi un oranžu vilnas audumu – tas vēl lielākos apjomos koncentrējas skatuves priekškarā. Šī viesmīlīgā telpa ir daudzfunkcionāla: dienas laikā te rīko konferences un svinības, vakaros skan mūzikai un dejas. Odeon telpās ir veltītas ne tikai restorānam, bet arī bāram, savukārt vakarā ir vaļā strādā veseli divi. Vitrīnas tipa bārs ir iekārtots nišā. Tās iekšpusē izceļas tumšā koka apdare, savukārt ārpusi no augšas ierāmē gofrēti paneļi ar gaismas burtiem. Bāra letei ir koka virsma un fasāde no terrazzo paneļiem.
Iekšējas un ārējas apdares materiālus piegādāja Portugāles, Igaunijas un Francijas uzņēmumi. Pielāgotus trotuāru segumus izveidoja vietējais ceļu būvētājs RMC, ar rokām darinātas flīzes – Portugāles ražotājs Viúva Lamego , vilnas audumus – Burel. Saskaņoti krāsā, pārstrādātas plastmasas krēsli harmonizē ar pārējiem interjera elementiem un norāda uz izstrādātāju rūpīgu attieksmi pret apkartēju vidi. Pateicoties savai daudzpusīgai dabai, Odeon drosmīgi pozicionē sevi tostarp kā socializēšanas centru, klubu mūzikas, mākslas un citu radošu pasākumu cienītājiem. Kādreiz neizteiksmīgai Kopli apkārtnei šādas dzīvespriecīga vieta ienesa jaunu enerģiju, un piesaistīja atraktīvu, inteliģentu auditoriju. Odeon nebūt nav vienīgais jaunais objekts šajā strauji attīstošajā Tallinas teritorijā, kurai prognozē tikpat skaļus panākumus kā atjaunotam Londonas Docklands rajonam vai Bruklinas industriālai zonai Ņujorkā.
Foto: Felix Laasme