Simbiozes paraugstunda – holistiska labsajūtas telpa Grieķijas kalnos

Arhitektūras spēja iekļauties apkārtējā vidē, interjera, tā funkcijas un ēkas ārējā veidola saskaņa ir daži no nozīmīgākajiem rādītājiem, kas atšķir arhitektūru no būvniecības un interjeru no vienkārša telpu iekārtojuma. Īpaši liela nozīme šo aspektu harmoniskai mijiedarbībai ir publiskās arhitektūras kontekstā.
Atēnu arhitektūras biroji DEKA Architecture un Natalia Efraimoglou & partners radījuši pirmo holistisko labsajūtas telpu Grieķijā – Euphoria Reatreat. Neparastais spa kūrorts sevī apvieno pretpolus – meditatīvu un halucinējošu, strukturētu un brīvi plūstošu, mierīgu un destruktīvu pieredzi, ar telpisko risinājumu palīdzību aicinot sakārtot savu pasauli. Spa centra interjerā ir meistarīgi savienoti tādi elementi kā gaisma, skaņa, smarža, temperatūra un mitrums, faktūra un materialitāte, radot visaptverošu pieredzi un iedarbojoties uz visām piecām maņām.
Būtisku lomu spēlē arī Euphoria Reatreat atrašanās vieta – 3000 kvadrātmetru plašais spa kūrorts atrodas ciprešu ielokā, netālu no UNESCO pasaules mantojumā iekļautās Mistras pilsētas. Četrstāvu ēkas pazemes apjoms ir izkalts klintī. Tajā atrodas spa reģistratūra, ārstniecības un konsultāciju telpas, kā arī virknē dažāda izmēra elipsveida telpās izvietotas ģērbtuves, kuras savieno katakombām līdzīgu eju tīkls. Ēkas vertikālo asi iezīmē gaismas aka, kas kalpo arī kā orientieris pazemes telpā. Apkārt gaismas akai, līdz pat ceturtajam stāvam vijas kāpņu telpa ar pelēka betona apdari. Virzienā no ēkas centra uz spa telpām apdare kļūst tumšāka, gaisma mazāk atstarojas, noskaņojot apmeklētāju relaksācijas zonas mierīgajai atmosfērai. Ēkas otrajā līmenī izvietots ar ūdeni līdz pusei piepildīts lodveida apjoms – baseins, uz kuru ved arkveida izejas. Telpas meditatīvo noskaņu papildina skaņas un gaismas efekti – mūzika, vaļu un delfīnu radītās skaņas, kā arī rotaļīgas gaismas refleksijas. Telpu izvietojums rada intuitīvi nolasāmu maršrutu no baseina tālāk uz spa zonu, kurā savienotas telpas ar dažādu gaisa temperatūru un mitruma līmeni, piemēram, Hammam, somu pirtis, tvaika istaba, aukstais baseins u.c., lai dažādotu kompleksa apmeklētāja sajūtu pieredzi. Ēkas trešajā stāvā ir 15 procedūru telpas, bet ceturtajā stāvā, kas atrodas virs zemes, izvietotas divas jogas un meditācijas telpas.
Kūrorta piedāvājumu papildina 45 apartamenti, no kuriem paveras iespaidīgs skats uz pili, ciematu un Euphoria Retreat privāto mežu. Apartamentu interjerā projekta autori ir izvēlējušies minimālistisku pieeju un izsmalcinātu silto toņu paleti. Telpu iekārtojumu papildina tekstilizstrādājumi, kas tapuši, iedvesmojoties no Bizantiešu mākslas ikonogrāfijas. Apartamenti ir pilnībā aprīkoti ar viedajām tehnoloģijām. Katram no tiem ir savs, atšķirīgs raksturs. Telpas ir iekārtotas pēc Zen principiem, lietojot koka mēbeles, marmora vannas un inteliģentu plānojumu, kas radīts pilnīgai atpūtai. Euphoria Reatreat spa komplekss ir ieguvis apbalvojumu atpūtas un labsajūtas interjeru kategorijā dizaina medija Dezeen rīkotajā Dezeen Award 2019.
Gudri izplānota telpa, kurā visi elementi, sākot ar formu valodu un lietotajiem apdares materiāliem, līdz krāsu kodam un gaismas efektiem ir harmoniski saskaņoti, kļūst par palīgu ikdienas skrējienā zudušo spēku atjaunošanai un savas iekšējās pasaules sakārtošanai. To noteikti ir vērts atcerēties ne tikai projektējot grandiozas ēkas, bet arī domājot par to, kā uzlabot sev jau šobrīd apkārt esošo vidi.