Villeroy & Boch bezbarjeru dizains vannasistabām
Kas ir iekļaujošs dizains? Norvēģijas dizaina un arhitektūras asociācija (DOGA) iekļaujošu dizainu formulē sekojoši: “Uz cilvēku vērsta inovāciju stratēģija, kuras produkti, pakalpojumi un vide ietver visplašākā patērētāju skaita vajadzības.” Viens no iekļaujoša dizaina pamatprincipiem ir atpazīt cilvēku vēlmes un vajadzības un nodrošināt līdzvērtīgu pieredzi.
Sabiedrisko ēku plānošanas procesā svarīgi ir apzināties ne tikai iekļaujoša dizaina rezultātā apmierinātās patērētāju vajadzības, bet arī to, ka šāds dizains kopumā veicina vienlīdzību un padara dzīvi vieglāku un drošāku ikvienam – uzlabo mikroklimatu sabiedrībā. Nākamais solis ir universāls dizains – pakalpojumu, produktu, informācijas un vides pieejamība ikvienam, bez nepieciešamības veikt pielāgošanu vai radīt speciālu dizainu cilvēkiem ar kustību traucējumiem.
Mūsdienu izpratne par vienlīdzīgām iespējām, demogrāfiskās izmaiņas un aizvien lielāks cilvēku ar īpašām vajadzībām skaits palielina pieprasījumu pēc dzīvojamām platībām bez barjerām. Vannas istaba un tās aksesuāri ir jāprojektē un jāieplāno tā, lai pēc iespējas atvieglotu telpas izmantošanu un maksimāli atbilstu iekļaujoša dizaina principiem.
Villeroy&Boch specializētās kolekcijas O.Novo Vita un Architectura Vita, kurās ietilpst tualetes podi un izlietnes cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, ir papildināta ar kolekciju – ViCare. ViCare piedāvā pilnu mūsdienu vannas istabas dizaina spektru, atbalsta sienas rokturus, margas, dušas stieņus, salokāmus atbalsta rokturus, dušas sēdekļus, lai vienkāršotu vannas istabas iekārtošanu. Kolekcijas dizainā ir izmantots nerūsējošais tērauds, hromēts alumīnijs un liets cinks. Tās ergonomiskais dizains nodrošina lielāku personas autonomiju, atvieglo uzkopšanas darbus, kā arī ietaupa laiku un izmaksas vannas istabas iekārtošanā. ViCare vannas istabas aprīkojumam ir CE sertifikācija un īpaši liela slodzes izturība. Divas ViCare produktu sērijas Dizains un Funkcija ietver dažādus dizaina un cenu segmentus, kas to padara pielāgojamu plašam projektu spektram – sākot no individuālām mājsaimniecībām līdz viesnīcu un citu sabiedrisko telpu projektiem. ViCare produktu klāsts kombinācijā ar Architectura Vita un O.Novo aptver visu nepieciešamo, lai pilnībā iekārtotu vannasistabu ar visu nepieciešamo no viena ražotāja
Ekspertu viedoklis:

Arhitekte Liene Jākobsone,
Sampling:
Attiecībā uz privātajiem, ļoti pozitīvi vērtēju to, ka tirgū parādās produkti, kuru dizains ir arī estētiski pievilcīgs, nevis tikai tīri utilitārs. Tas ļauj funkcionāli atrisināt dažādas vajadzības cilvēkiem ar kustību traucējumiem, kā arī senioriem, tajā pat laikā neliekot vannas istabai izskatīties kā kādai ārstniecības iestādes telpai, respektīvi, nenorādot, ka ar lietotāju kaut kas it kā nav kārtībā.
Savukārt attiecībā uz publiskām labierīcībām, es tiecos atbalstīt pavisam iekļaujošu praksi. Tas nozīmē, ka nav pietiekoši, ja ir padomāts par cilvēkiem ar dažādām vajadzībām, izveidojot t.s. invalīdu tualeti. Uzskatu, ka sabiedrībā būtu jāveicina iekļaujoša attieksme pret visiem tās pārstāvjiem, un to ļoti veiksmīgi var darīt arī ar telpas dizaina līdzekļiem. Tāpēc labierīcību telpas būtu vēlams iekārtot tā, lai tās varētu izmantot visi cilvēki, nesašķeļot sabiedrību sievietēs un vīriešos, “veselajos” un invalīdos, par maziem bērniem vai senioriem vispār aizmirstot.
Par sliktu praksi uzskatu daudz kur Latvijas kafejnīcās, restorānos u.tml. redzamo situāciju – divas tualetes, no kurām viena apzīmēta kā vīriešu un otra kā sieviešu, kamēr aiz durvīm ir divas identiskas telpas, katra vienai personai. Nekad neesmu sapratusi, kāda iemesla dēļ tās jāapzīmē pēc dzimuma. Tāpat arī nodalītās invalīdu tualetes – kāpēc jebkura tualete nevarētu būt piemērota arī personām ar kustību traucējumiem? Turklāt, apmeklējot labierīcības ar maziem bērniem, arī nepieciešams vairāk vietas, nekā parastā kabīnē.
Par pozitīvu praksi uzskatu daudz kur citur pasaulē aizvien biežāk sastopamo variantu, kad sabiedriskās tualetes tiek veidotas visiem kopīgas. Tajās paredzētas lielākas kabīnes invalīdiem vai ģimenēm ar bērniem, ir pārtinamie galdi, ko var izmantot gan tēvi, gan mātes (Latvijā šāda ekstra mēdz būt tikai sieviešu tualetēs), un jā, mazliet nostāk ir izvietoti arī pisuāri, kas mūsu sabiedrībā nez kādēļ izraisa lielu satraukumu, bet lieliski darbojas kaut vai tepat kaimiņos Igaunijā. Protams, šādām tualetēm noteikti ir vajadzīgi arī iekļaujoši produkti, kas ir arī estētiski pievilcīgi.

Interjera arhitekte Anita Lūse,
Design Therapist:
Cilvēki ar īpašām vajadzībām, cilvēki gados, apkopjami cilvēki – tā ir liela mūsu sabiedrības daļa. Šie cilvēki nav izņēmums, bet daļa no mums. Dizaina pamatuzdevums ir risināt vides un sociālās problēmas, ideālā gadījumā, šos risinājumus padarot arī vizuāli estētiskus un harmoniskus. Tieši tādēļ, produkti, kuri atrisina gan vienu, gan otru, ir īpaši nozīmīgi mūsu vides attīstībā. Visiem mūsu sabiedrības locekļiem būtu jājūtas droši un līdzvērtīgi, apmeklējot jebkuru sabiedrisku ēku vai iestādi.
Liels prieks par ražotājiem, kuri mums, dizaineriem, dod iespēju vidi pielāgot, lai tā būtu vienlīdz pieejama un ergonomiska visiem, vienlaicīgi sekojot mūsdienīga dizaina tendencēm un neatņemot estētisko vides kvalitāti. Mani personīgi šajos produktos uzrunā tas, ka Villeroy&Boch domā ne tikai par cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, bet arī par tiem, kam šie cilvēki ir jāapkopj, jo nenoliedzami, ikdiena nav no tām vieglākajām kā vienai tā otrai pusei. Mans favorīts produktu klāstā – nolokāmais dušas sēdeklis, tā ergonomikas un estētiskās kvalitātes dēļ.